hotKsiążkirecenzja książka

[Przedpremierowo] Recenzja powieści „Człowiek z Brzytwą”

Anna Trojanowska, która zadebiutowała powieścią historyczną Piołun na Zapomnienie, oddaje w ręce swoich czytelników nową powieść. Równie klimatyczną, bo utrzymaną w realiach końca XIX wieku, ale z nowym, kryminalnym wątkiem, który na pewno przysporzy jej grona fanów.

Akcja rozgrywa się w niewielkim miasteczku na Mazowszu. Pozornie sielska atmosfera, która udziela się pensjonariuszom Zakładu Przyrodoleczniczego, szybko zostaje zastąpiona nerwowymi dyskusjami i obawami o wymagany spokój. Stan ten spowodowany jest znalezieniem zwłok młodej dziewczyny, jednej z pensjonariuszek. Na miejsce przybywa komisarz Połżniewicz. Samobójstwo, jako wstępna przyczyna śmierci, zostaje przez niego zanegowane. Szybkie i sprawne śledztwo prowadzi do ujęcia potencjalnego sprawcy.

Komisarzowi coś jednak nie daje spokoju. Cały czas ma wrażenie, że przeoczył jakiś ważny aspekt sprawy. Szybko nadchodzi moment, w którym będzie mógł wrócić do śledztwa. Niestety okupione zostaje to śmiercią kolejnej młodej kobiety. Tymczasem na światło dzienne wychodzą nieścisłości, kłamstwa i tajemnice, na których autorka bardzo misternie buduje fabułę swojej najnowszej powieści.
Trojanowska prowadzi czytelnika w labirynt kłamstw, przemilczeń i hipotez. Bohaterowie, targani namiętnościami, samotnością i szaleństwem, grają w bardzo niebezpieczną grę, której stawką jest niejedno ludzkie życie. Wszystko to osadzone w realiach epoki, dzięki czemu czytelnik może poczuć klimat tamtych czasów i miejsca.

Człowiek z Brzytwą to swojego rodzaju wyścig z szaleńcem utrzymany w oparach smrodu bijącego z lokalnej fabryki mączki kostnej, przeplatany modlitwami o opiekę i nakreślony lokalnymi układami. To znakomicie skonstruowana i misternie opracowana intryga, która gwarantuje wysoki poziom lektury. Realistycznie nakreślone postacie dopełniają zaskakującą fabułę, która rewelacyjnie oddaje ciężki klimat końca XIX wieku pod rosyjskim zaborem.

Człowiek z brzytwą
Autor: Anna Trojanowska
Gatunek: Kryminał
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data premiery: 17 września 2018

 

 

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.