KsiążkiKsiążki nowości

Nowości literackie od Alma-Press

W ostatnim czasie nakładem Wydawnictwa Alma-Press ukazały się dwie interesujące pozycje: „Tajemniczy czarny kot” Nathalie Semenuik oraz „Krótka historia sztuki” autorstwa słynnej artystki i historyk sztuk Susie Hodge.

„Tajemniczy czarny kot” to książka o kocie innym niż wszystkie, bo o kocie czarnym 🙂 Dla jednych jest symbolem nieszczęścia, inni traktują go jako osobisty talizman. Jednak od zawsze fascynuje i kusi. W niniejszej książce autorka spisała legendy i podania z całego świata o czarnym kocie, odkrywając jego tajemnice albo chociaż ich część. Publikacja spisana jest prostym i przyjemnym w odbiorze językiem, niesie ogromną wartość kulturową, a przy jej lekturze nie sposób się nudzić.

Natomiast autorka „Krótkiej historii sztuki” znana jest już w Polsce z książek „Dlaczego sztuka pełna jest golasów” czy „Przewodnik po sztuce współczesnej”. Tym razem przedstawia, napisane z lekkością i przystępnie, dzieje sztuk plastycznych na przestrzeni wieków. Prosta konstrukcja książki i wspaniałe ilustracje czynią z książki idealny przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach historii sztuki od prehistorii po dzień dzisiejszy. I choć temat do najłatwiejszych nie należy, Susie Hodge potrafiła ująć całość w wyjątkowy sposób. Nie użyła artystycznego żargonu, pozbyła się zbędnego patetyzmu. Książkę spisała językiem zrozumiałym i ciekawym.

mecha1 Administrator