Książkirecenzja książka

Bona. Zmierzch Jagiellonów – recenzja

Bona. Zmierzch Jagiellonów to nowa książka Magdaleny Niedźwiedzkiej. Jest to obszerna, fabularyzowana biografia Bony Sforzy, królowej Polski i wielkiej księżnej litewskiej. Na naszym rynku wydawniczym ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka jest zarazem pierwszym tomem nowej serii Zmierzch Jagiellonów.

Oprócz losów wielkiej królowej książka ukazuje również wydarzenia, które rozpoczęły proces upadku dynastii Jagiellonów i finalnie całej Rzeczypospolitej. Na tle tych przemian poznajemy wiele ważnych historycznych postaci. Zaczynając od tytułowej królowej, poprzez króla Polski Zygmunta I Starego, wielkiego mistrza krzyżackiego Albrechta Hohenzollerna, czy Annę – księżną mazowiecką.

Istotą zaś opowieści jest przedstawienie nie tylko losów samej Bony – choć one wysuwają się na plan pierwszy i ukazane są w sposób szczegółowy, poczynając od dzieciństwa – ale przede wszystkim również realiów ówczesnej Europy. Autorka omawia bezwzględność, wojny, spiski, zamachy i morderstwa. Można by rzec, że sama kwintesencja tamtych czasów. Czy aby na pewno? Jest to również okres rozwoju sztuki, czas wielkich humanistów i mecenasów. Dwa te obrazy generują dysonans okresu, ukazując ludzi bezwzględnych dla innych, potrafiących równocześnie zachwycać się otaczającym ich pięknem.
Bona. Zmierzch Jagiellonów to opowieść wyróżniająca się na tle innych tego typu historii. Autorka rewelacyjnie łączy wydarzenia historyczne, losy  postaci i realia ówczesnej polski i Europy. Nie komplikuje jednak swojej opowieści i tak już mocno skomplikowanymi wydarzeniami. Jej opowieść czyta się lekko i przyjemnie, zarazem nie tracąc nic z kontekstu historycznego.

Bona. Zmierzch Jagiellonów
Autorka: Magdalena Niedźwiedzka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Gatunek: powieść historyczna
Data wydania: 7 sierpnia 2018

 

 

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

http://www.proszynski.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.