hotKsiążkirecenzja książka

Drapieżny Ród Piastów – recenzja

Piastowie jako założyciele państwa polskiego owiane są największą tajemnicą, w stosunku do później panujących dynastii, czy poszczególnych królów. Związane jest to oczywiście z bardzo ograniczonymi informacjami, które się zachowały na ich temat. Brak pewnych i jednoznacznych historycznych źródeł sprawił, że w wielu przypadkach, historycy opierają się na zwyczajnych hipotezach, przekazując swój punkt widzenia i swoje zdanie na temat początków państwowości polskiej jak również pierwszych władców i królów.

W ostatnim czasie bardzo popularną hipotezą było pochodzenie rodu piastów, a w szczególności samego Mieszka I. Wielu historyków skłaniało się w kierunku twierdzenia, że był on Wikingiem, który osiedlił się na terenach współczesnej Polski i zapoczątkował jej rozwój. Wśród historyków, którzy popierają ten pogląd jest Sławomir Leśniewski, popularyzator historii Polski i autor wielu ciekawych i kontrowersyjnych publikacji.

W książce Drapieżny Ród Piastów autor kreśli obraz pierwszych władców Polski jako drapieżnych, krwawych i nieugiętych osób, dla których wojna, bitwy i zadawanie śmierci były czymś naturalnym. Prezentuje swoje – i nie tylko – hipotezy dając jednoznacznie do zrozumienia, że Mieszko nie mógł być nikim innym jak Wikingiem, a przez to większość Piastów ma nordycką krew w swoich żyłach. Hipoteza ciekawa i popierana przez wielu historyków, ale również przez wielu całkowicie zanegowana. Autor oczywiście przedstawia pewne dokumenty i zapisy średniowiecznych historyków. Niestety w większości są to tak enigmatyczne zapisy, że ich interpretacja pozostawia szerokie pole do popisu.
Oczywiście całość czyta się lekko i przyjemnie. Autor napisał książkę w ten sposób, że jest przystępna dla zwykłego czytelnika, który aż tak szczegółowo tej historii nie zna. Wiąże się to jednak z pewnym niebezpieczeństwem. Potencjalny czytelnik, może pewne twierdzenia przyjąć za pewnik i potwierdzoną prawdę historyczną, a tak niestety nie jest. Szczególnie, że autor dla poparcia wielu swoich hipotez podaje ogólniki. Nie można w takim przypadku powiedzieć: świadczy o tym wiele odkryć archeologicznych, nie podając jakie to odkrycia i gdzie. Być może obraz ukazany przez Sławomira Leśniewskiego rewelacyjnie nadawałby się na trzymającą w napięciu beletrystykę, ale nie na książę naukową.

Drapieżny Ród Piastów zachęca już swoim tytułem. Na swój kontrowersyjny i intrygujący sposób. Ale największą gratkę stanowi wnętrze książki, choć na wstępie trzeba jednak wziąć poprawkę na jej ugruntowanie historyczne, a wiele rewelacji autora i potraktować wiele hipotez jako nie do końca potwierdzonych, a raczej mających na celu wywołanie pewnej dyskusji, która bądź co bądź toczy się już od wielu lat.

Drapieżny Ród Piastów
Autor: Sławomir Leśniewski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Gatunek: literatura popularnonaukowa
Data wydania: 18 lipca 2018

 

 

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.