Książkirecenzja książka

Jacek Pałkiewicz. Pasja Życia – recenzja

Śmiało można stwierdzić, że dziś na Ziemi praktycznie wszystko zostało już odkryte. Człowiek dotarł już do każdego zakątka globu. Czy to jednak świadczy o tym, że Ziemia nie ma dla nas tajemnic? Jacek Pałkiewicz udowadnia, że wręcz przeciwnie. Nawet z miejsc, o których mówi się dużo, często jest  wstanie przywieźć wiele ciekawostek i zrobić niesamowicie wciągający reportaż.

Jacka Pałkiewicza chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Reporter i podróżnik, który blisko pół wieku przemierza ziemski glob w poszukiwaniu wyzwań i eksploracji najmniej dostępnych jego zakątków. Osobiście odwiedził prawie każdy zakątek świata, a jego naukowa ekspedycja w 1996 roku zlokalizowała źródło Amazonki. Z każdej swojej podróży przynosi niesamowite historie. Swoje najciekawsze reportaże zebrał w fascynującej książce Pasja Życia, która ukazała się kilkanaście lat temu. Obecnie za sprawą wydawnictwa Zysk i S-ka możemy ponownie dostać uzupełnione wydanie tego zachwycającego zbioru.

Autor opowiada w nim o swoich największych przygodach. Każda z historii przepełniona jest mnóstwem emocji. Czytelnik jest w stanie poczuć adrenalinę towarzyszącą podróżnikowi praktycznie w każdej sytuacji. Poza tym jak na prawdziwego profesjonalistę przystało, Pałkiewicz potrafi zachować się w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. Człowiek legenda, którego nazwisko rozpala wyobraźnię niejednego czytelnika.

Jacek Pałkiewicz prezentując swoje życiowe pasje zabiera czytelników między innymi do Somalii w sam środek trwającej wojny domowej. Odkrywa przed nami tajemnice Wielkiej Rafy Koralowej. Zabiera nas do serca wietnamskiej dżungli. Dzięki niemu możemy zobaczyć jak pracuje się w kopalni diamentów, czy na własnej skórze poczuć samotność na środku Atlantyku. Jakby ktoś miał mało emocji, autor pokazuje jak wygląda szkoła survivalu, czy trening antyterrorystów. Fascynujące, ale to i tak tylko mały fragment tego, o czym pisze Jacek Pałkiewicz, prezentując swoją życiową pasję.Pasja Życia to niesamowity zbiór reportaży, które nie tylko ukazują niesamowite przygody, ale są zarazem swojego rodzaju pomnikiem jednego z najlepszych polskich eksploratorów.  Pałkiewicz być może wystawił go sam sobie, ale w pełni zasłużenie, ukazując w skrócie swoje życie, zarazem  jego rozmach i wielkość. Nie będzie na pewno przesadą umieszczenie Jacka Pałkiewicza w zaszczytnym gronie największych polskich podróżników i odkrywców takich jak Antoni Ferdynand Ossendowski czy Bronisław Grąbczewski. Klasa sama w sobie.

Pasja Życia
Autor: Jacek Pałkiewicz
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: reportaż, literatura podróżnicza
Data wydania: kwiecień 2018

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.