Książkirecenzja książka

Recenzja powieści „Slash” Natalii Osińskiej

Fanfick to wydana przed rokiem debiutancka powieść Natalii Osińskiej, która spotkała się z wieloma pozytywnymi recenzjami. Dzieła autorki porównywano nawet do kultowej już serii dla nastolatków pióra Małgorzaty Musierowicz, co osobiście wydawało mi się nieco na wyrost. Czy jej najnowsze książka – Slash – przekonała mnie do zmiany zdania?

Leon i Tosiek to kompletne przeciwieństwa. Inaczej patrzą na rzeczywistość, inaczej traktują różne sprawy, lecz w jakiś sposób uzupełniają się i tworzą zgodną relację. Przed nimi trzecia klasa liceum, co dla każdego nastolatka jest jednym z bardziej stresujących okresów w życiu. I nie chodzi tylko o widmo nadciągającej matury, ale o kryzysy tożsamościowe, naukę wrażliwości na problemy i emocje innych oraz, nieco przyziemną, naukę życia w hierarchii szkolnej. O akceptacji na odmienność głównego bohatera nawet nie wspomnę. Jak Leon i Tosiek poradzą sobie w szkolnej, brutalnej rzeczywistości?

Slash to forma literacka, której podstawą są wątki romantyczne i/lub erotyczne pomiędzy mężczyznami. W opowiadaniach tego typu płeć nierzadko nie jest wyznacznikiem biologicznym. Seksualność jest płynna, można stwierdzić nawet, że nieokreślona.

Podejmowanie wątków LGBT, paradoksalnie, wydaje się teraz zarówno na czasie, jak i kontrowersyjne. Zręczne pióro dobrze uchwyci niuanse przedstawionego środowiska, nie przemycając swojej ideologii oraz propagandy, zaś dobra linia fabularna sprawi, iż książkę przeczyta się jednym tchem – nawet jeżeli te tematy nie są bliskie czytelnikowi. Z przyjemnością mogę stwierdzić, że Natalia Osińska ma zręczne pióro i intrygująco operuje akcją z perspektywy nastolatków. Chcąc nie chcąc, utożsamiamy się z głównymi bohaterami. Podoba mi się, z jakimi szczegółami autorka skupia się na emocjach postaci przedstawionych i kieruje punkt widzenia czytelnika na problemy z jakimi się borykają. Bez nachalnego nakłaniania odbiorcy do wzięcia jakiejkolwiek strony, możemy przyjrzeć się, jak to wygląda z perspektywy strony zakochanych nastolatków.

Jednakowoż, przy ogólnie pozytywnym wydźwięku powieści, należy pamiętać, że Slash nie będzie dla każdego. Przede wszystkim są to książki dla nastolatkach o nastolatkach – dorosłemu czytelnikowi nie muszą przypaść do gustu, zarówno w formie, jak i tematyce, aczkolwiek osobiście uważam, że warto znać pozostałe strony medalu.

Slash
Autor: Natalia Osińska
Gatunek: Literatura młodzieżowa
Wydawnictwo: Agora SA
Data premiery: 11 października 2017

 

 

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Ola Durjasz eks-recenzent

Jako mól książkowy czyta dosłownie wszystko co wpadnie w jej dłonie, zaś nieco wybredny gust literacki sprawia, iż nie waha się wprost napisać co sądzi o konkretnej pozycji.

Ola Durjasz

Jako mól książkowy czyta dosłownie wszystko co wpadnie w jej dłonie, zaś nieco wybredny gust literacki sprawia, iż nie waha się wprost napisać co sądzi o konkretnej pozycji.