hotKsiążkirecenzja książka

Na krańce świata. Podróż historyka przez historię – recenzja

Norman Davies to historyk, który swoją książką Boże Igrzysko przyczynił się do rozpowszechnienia historii Polski na arenie między narodowej. Nie była to jedyna publikacja na temat Polski. Na swoim koncie ma książki dotyczące powstania warszawskiego, wojny polsko-bolszewickiej oraz historii Wrocławia. Jego najnowsza publikacja jest zaś zapisem z podróży dookoła świata. Nie byle jakiej podróży, bo ukazanej przez pryzmat wydarzeń historycznych.

Fakt, że historia naszego globu naszpikowana jest wieloma niesamowitymi wątkami, nie podlega żadnej dyskusji. Praktycznie każde państwo czy naród posiada wiele nieopowiedzianych historii, a niekiedy skrywanych tajemnic. Autor przedstawia nam czasem historie trudne i ważne, a niekiedy wydawać by się mogło, że proste i banalne. Za każdą jednak opowieścią znajdują się ludzkie losy, przeżycia – szczęśliwe, ale i te dramatyczne.

Publikacja ta nie jest jednak typową książka podróżniczą, choć autor przemierza cały świat. Mamy tu mnóstwo wstawek, dygresji. Davies często odbiega od głównego tematu aby opowiedzieć inną historię. Często wyraża swoje poglądy, krytykując europejski globalizm, czy wpływ epoki kolonialnej na współczesny układ na świecie. Wszystko jest jednak opisane w sposób przyciągający uwagę czytelnika. Jest to ogromna dawka informacji, ciekawych, na swój sposób nowych, a na pewno rzucających nowe światło na wiele spraw.

Davies zabiera swoich czytelników do Azerbejdżanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Singapuru, Tasmanii, Teksasu, Nowego Yorku, ale również na Mauritius i do Kuala Lumpur. Przedstawia historię teksańskich ranczerów. Ukazuje jak powstało państwo Irak, mówiąc wprost o prawdziwych przyczynach konfliktu na Bliskim Wschodzie. Wraz z autorem możemy przejechać się rikszą w Delhi lub popłynąć w rejs na Tasmanię. 

Na Krańce Świata zapiera dech w piersiach. To swojego rodzaju podróż w czasie i przestrzeni. Edukuje i bawi. Pozwala zrozumieć i poznać nie tylko inne kultury oraz narody, ale stanowi też sposób na poznanie ich historii widzianej choćby przez pryzmat europejskiego kolonializmu i jego wpływu na prawie każdy zakątek świata. 

Na krańce świata. Podróż historyka przez historię
Autor: Norman Davies
Tłumaczenie: Elżbieta Muskat-Tabakowska
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Gatunek: podróżnicza, historyczna
Data wydania: 22 listopada 2017

 

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoznak.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.