Książkirecenzja książka

Charles Dickens – „Opowieści Wigilijne”. Recenzja

Święta za pasem. Boże Narodzenie to dla chrześcijan czas radości przeżywanej w rodzinnym gronie. Warto jednak w tym okresie znaleźć także moment na refleksję i rozważania związane z tematem Świąt. W najbliższych dniach pomóc nam może w tym trzeci tom Opowieści wigilijnych Charlesa Dickensa, który w grudniu pojawił się na półkach księgarń nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Zbiór otwiera błyskotliwa Opowieść o goblinach, które podkradły zakrystiana. Znajdziemy w niej tytułowego bohatera, wzorowanego na Ebenezera Scrooge’a, człowieka który nienawidzi Świąt, ale w wyniku spotkania z przerażającymi goblinami i za sprawą wizji, odkrywa prawdę o sobie i swoim postępowaniu.

Choć motyw przewodni wszystkich zebranych tu historii jest wspólny, to konwencja opowieści bywa drastycznie odmienna, co pozwala sądzić, że każdy z czytelników znajdzie tu coś dla siebie. Bo są tu opowiadania dla miłośników fantastyki lub grozy i tajemnicy, takie jak fragmenty Doktora Marigolda czy wspomniany już „Zakrystian”; są opowiadania ściśle realistyczne, podejmujące także próbę ukazania tła społecznego XIX-wiecznej Anglii, ale też moralizatorskie, co zresztą Dickens ma w zwyczaju. Przykładem może być W wielkim świecie, którego bohater, karzeł należący do cyrku, wygrywa los na loterii i razem z dwoma przyjaciółmi wkracza do „wielkiego świata”, by jednocześnie zemścić się na dotychczasowych oprawcach. Pieniądze jednak szczęścia nie dają i szybko się kończą. Są tu też historie sentymentalne, jak Choinka, w której narrator – raz w rzewny, raz w zabawny sposób – wspomina różne świąteczne wątki.

W opowiadaniach składających się na zbiór Czym jest dla nas Boże Narodzenie Dickens w charakterystyczny dla siebie sposób przedstawia pouczające, wartościowe teksty, które potrafią wzruszyć, wprawić w zadumę, zmusić do refleksji, a nade wszystko wspaniale wprowadzić w ten magiczny klimat Świąt Bożego Narodzenia.

Czym jest dla nas Boże Narodzenie, to doskonała lektura, która umili nam nie tylko nadchodzące świąteczne wieczory. To też piękne domknięcie serii zbiorów opowiadań świątecznych Dickensa. Cudownie wydana, w twardej oprawie i z oryginalnymi ilustracjami, książka będzie też stanowić wspaniałą ozdobę domowej biblioteki.

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Damian Drabik Administrator

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.

Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.