Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Morderstwa w Somerset – recenzja

Anthony Horowitz to pisarz o ugruntowanej pozycji na świecie, jak również dobrze rozpoznawalny w Polsce. To za jego sprawą Sherlock Holmes ponownie zajął się rozwiązywaniem zagadki kryminalnej w Domu Jedwabnym, ale również jego największy wróg Moriarty stał się bohaterem osobnej historii. Jakby tego było mało, Horowitz tworzy także nową historię Jamesa Bonda, która nawet na moment nie odstaje od twórczości Iana Fleminga.

Jego kolejna powieść należy do dosyć nietypowych. Przede wszystkim składa się z dwóch osobnych historii. W jednej poznajemy Susan Ryeland. Jest ona redaktorką jednego z londyńskich wydawnictw. Otrzymuje do zredagowania wydruk najnowszej powieści autora cyklu bestselerowych kryminałów. Wszystko byłoby w należytym porządku, gdyby nie fakt, że historia kończy się przed ostatecznym rozwiązaniem zagadki tajemniczych zgonów. Gdy Susan wraca do wydawnictwa, aby upomnieć się o resztę okazuje się, że Alan Conway nie żyje.

Druga historia związana jest bezpośrednio z Conwayem, a której bohaterem jest prywatny detektyw Atticus Pund. Postanawia on pomóc w rozwiązaniu zagadki tajemniczych zgonów w wielkiej rezydencji. Niestety sprawa nie należy do łatwych, gdyż podejrzani są mieszkańcy całej miejscowości. Całość nie jest tym czym się wydaje, a rozkręcona intryga prowadzi do całkowicie innych wniosków niż na początku czytelnik mógłby sądzić.

Morderstwa w Somerset to opowieść, w której dwie historie łączą się ze sobą, mimo że początkowo nie mają ze sobą nic wspólnego. Wszystko jest tu jednak zaplanowane w najdrobniejszym szczególe. Cała ta niecna intryga jest świetnie poprowadzona i ma za zadanie zwodzić czytelnika do samego końca. Opowieść o morderstwie w Pay Hall mimo martwych ciał i całej masy podejrzanych, zawiera w sobie także coś cenniejszego, a mianowicie zawartą między słowami opowieść o zazdrości, chciwości i bezwzględnych ambicjach.

Anthony Horowitz w Morderstwach w Somerset serwuje swoim czytelnikom rewelacyjną opowieść będącą połączeniem klasycznego kryminału w najlepszym wydaniu ze współczesną opowieścią o żądzach, które targają ludzkim sercem. Mroczna, przerażająca i zaskakująca – historia wobec której trudno przejść obojętnie, a która sama w sobie jest czymś zupełnie innym niż się pozornie wydaje. Warto wejść w ten świat pełen mrocznym zawirowań i samemu przekonać się dokąd nas to zaprowadzi. Polecam.

Morderstwa w Somerset
Autor: Anthony Horowitz
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: powieść kryminalna
Data wydania: 26 września 2017

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.