Książkirecenzja książka

Orphan X. Człowiek, którego nie ma – recenzja

W natłoku przeróżnych zalewających rynek książek rozrywkowych, nie łatwo jest wyłapać pozycję na przyzwoitym poziomie, która mimo swojego czysto rozrywkowego charakteru jest także solidnie napisaną historią. Jedną z takich powieści jest Orphan X. Człowiek, którego nie było, autorstwa Gregga Hurwitza, znanego twórcy komiksów Marvela i DC. Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros, a rekomendowana jest przez kilku znanych pisarzy.
Fabuła powieści skupia się wokół Evana Smoaka, człowieka z tajemniczą przeszłością, który jako dziecko został wyselekcjonowany i przeszkolony na maszynę do zabijania. Z czasem jednak postanawia z tego zrezygnować, a swoje umiejętności wykorzystać do pomagania ludziom, ale tylko tym którzy zasługują na jego pomoc. Niestety przeszłość nie pozwala o sobie zapomnieć i z czasem staje się zwierzyną, na którą polują inni jemu podobni.
Człowiek, którego nie ma nie jest powieścią ambitną. Próżno doszukiwać się w niej wyjątkowego morału. W zamyśle miała to być po prostu angażująca rozrywka. Opowieść Hurwitza jest mocnym thrillerem, który doskonale spełnia swoją funkcję. Trzyma w napięciu od samego początku, a forma pędzącej akcji nie pozwala czytelnikowi oderwać się od książki nawet na chwilę. Do tego wszystkiego należy dodać mnóstwo fabularnych zwrotów, wprowadzających odrobine kontrolowanego zamieszania, co zarazem zmniejsza przewidywalność tej historii. Oczywiście element ten jest w tym przypadku pożądany, szczególnie że  czytelnik długo nie wie w którym kierunku zmierza ta opowieść.
Mocną stroną jest również tytułowy człowiek, którego nie ma. Evan Smoak to postać owiana tajemnicą. Element ten autor wykorzystuje w bardzo dobry sposób, dozując powoli kolejne fakty z przeszłości bohatera, choć finalnie i tak nie dowiemy się o nim wszystkiego. Postać jest tak skonstruowana, że nie da się jej polubić. Profesjonalista pomagający potrzebującym, a zarazem przystojny i silny. Jego mroczny charakter zostaje skontrastowany z chęcią niesienia pomocy.
Orphan X to kawał sprawnie napisanego thrillera, który fascynuje historią człowieka legendy. Człowieka, którego nie ma, którego przeszłość to jedna wielka tajemnica. Finał zaskakujący, ale z mnóstwem niedopowiedzeń, co otwarcie sugeruje, że kolejny tom przygód Evana Smoaka w niedługim czasie ujrzy światło dzienne i pozwoli nam poznać kolejne jego niesamowite przygody, ale również kolejne sekrety z jego przeszłości. Polecam.
Orphan X. Człowiek, którego nie ma
Autor: Gregg Hurwitz
Wydawnictwo: Albatros
Gatunek: Thriller
Data wydania: 5 lipca 2017

 

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoalbatros.com/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.