Książkirecenzja książka

Adam Mickiewicz. Tajemnice wiary, miłości i śmierci

Na początku lipca swoją premierę miała biografia Adama Mickiewicza autorstwa Bohdana Urbankowskiego – poety, eseisty, dramaturga, który wcześniej oddał w nasze ręce znakomitą biografię poświęconą Józefowi Piłsudskiemu. Tym razem zabiera nas w podróż do epoki polskiego romantyzmu, zgłębiając tytułowe tajemnice „wiary, miłości i nadziei” autora Pana Tadeusza.

Urbankowski jest w tej biografii bardzo szczegółowy, widać, że stara się, aby jego praca była możliwie najbardziej wierna prawdzie, co zresztą podkreśla wielokrotnie, odwołując się do tych, którzy błędnie interpretowali koleje życia naszego wieszcza.

Ot, chociażby kwestia romansów, miłości Mickiewicza. Autor przedstawia je od każdej strony. Tak, jak prawdopodobnie było w rzeczywistości, tak, jak widzieli je bliscy Mistrza, oraz tak, jak chciano by je widzieć – idealizując je i wpisując w romantyczną tradycję. W to wszystko wplecione zostają dzieła artysty – Urbankowski bowiem niczym prawdziwy detektyw krok po kroku, czy to na podstawie listów, czy wspomnień przyjaciół Mickiewicza, stara się odtworzyć dokładną datę każdego ze związków Mistrza. Okazuje się bowiem, że jeżeli założymy, że balladę To Lubię napisał Mickiewicz dla tej, a nie innej panny (a musiał znać ją wcześniej) to być może początek polskiego romantyzmu należy też cofnąć o rok, czy dwa.

Takie i inne zagadki nieustannie próbuje autor rozwiązywać, co – nie ukrywam – dostarcza czytelnikowi wiele radości. Nawet jedna wzmianka w czyimś liście może całkowicie zmienić nasze wyobrażenia. Ale, jak wspomniałem, Urbankowski stara się być możliwie najbardziej rzetelnym, dlatego każde twierdzenie stara się poprzeć jak największą ilością źródeł, pozostawiając tym samym jak najmniej miejsca na domysły.

Wziął sobie autor na cel kilka tajemnic, które stara się rozwikłać w poszczególnych rozdziałach. Jest więc to tajemnica narodzin poety, czyli próba ustalenia dokładnej daty, ale też rodowodu i pochodzenia Mistrza; tajemnica miłości; tajemnice arcydzieł, czyli próba interpretacji i odkrycia zaszyfrowanych treści; tajemnica wiary, czyli omówienie związków Mickiewicza z Towiańskim (bodaj najbardziej fascynujący rozdział), tajemnica wielkości i śmierci artysty. To niesamowite jak wiele pytań, zagadek i tajemnic może dostarczyć życie jednego człowieka. A wiele z tych pytań pozostaje bez jednoznacznej odpowiedzi.

Znakomitym dodatkiem do tej biografii jest także zawarty na końcu wybór wierszy z Listów w niebieskich kopertach, które do tej pory nie były drukowane. Wszystkie poświęcone są Mickiewiczowi i stanowią wspaniałe zwieńczenie oraz dopełnienie tej biografii.

Adam Mickiewicz. Tajemnice wiary, miłości i śmierci to fascynująca biografia najsłynniejszego polskiego poety. Książka w dużej mierze ma charakter porządkujący, jej autor Bohdan Urbankowski systematyzuje pochodzącą z różnych źródeł wiedzę na temat życia i śmierci Mickiewicza, wychodzi także na przeciw powtarzanym błędnie informacjom dotyczącym Mistrza, jak np. to, że miał mieć on korzenie żydowskie. Wszelkie najważniejsze wątki związane z Mickiewiczem zostają tutaj szczegółowo przebadane i opracowane także przez pryzmat tła społeczno-kulturowo-religijnego epoki. Dla zainteresowanych tematem pozycja obowiązkowa.

Adam Mickiewicz. Tajemnice wiary, miłości i śmierci
Autor: Bohdan Urbankowski
Gatunek: Biografia
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 4 lipca 2016

Damian Drabik Administrator

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.

Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.