Katee Robert „Wicked Beauty” – recenzja

Współczesny świat greckich bogów czytelnicy poznali już w dwóch poprzednich częściach serii. Najpierw odkryliśmy specyficzny związek Persefony i Hadesa, aby potem przybliżyć sobie historię Erosa i Psyche. W trzecim tomie przyjrzymy się bliżej trzem postaciom – Helenie, Achillesowi i Patroklesowi. Dwaj mężczyźni według mitologii byli najlepszymi przyjaciółmi i tak też zostali przedstawieni przez autorkę, natomiast Helena Trojańska, jako najpiękniejsza kobieta swoich czasów, była rozchwytywana przez wielu, w tym przez Parysa. 

Powieść rozpoczyna się w bardzo ciekawym momencie dla całego Olimpu. Tytuł Aresa zwolnił się. W przypadku tego stanowiska chętni muszą wywalczyć sobie miejsce wśród bogów. Obecny Zeus ogłasza początek zgłaszania się kandydatów do serii trzech zadań, które wyłonią zwycięzcę. Jednocześnie informuje, że nowy Ares otrzyma dodatkową nagrodę w postaci żony, którą ma zostać Helena. Oburzona kobieta nie chce być tylko łupem w starciu mężczyzn. Sama miała zamiar startować w zawodach, a niespodziana informacja pokrzyżowała jej plany. Mimo początkowego szoku pozostaje przy swoim pierwotnym założeniu i zgłasza swoją kandydaturę. 

Gdy wszyscy kandydaci stawiają się w ośrodku prowadzonym przez Atenę, mają okazję przyjrzeć się rywalom. Pewny siebie Parys, były chłopak Heleny, od początku traktuje ją jak należną mu nagrodę. Patrokles bierze udział tylko po to, aby pomóc Achillesowi. Helena chce wygrać swoją wolność. Ale na starcie spotykają również innych, w tym groźnie wyglądających Tezeusza i Minotaura. I chociaż okoliczności nie sprzyjają rozwinięciu się romansu, to od lat żyjący razem Patrokles i Achilles są zafascynowani piękną Heleną. Każdy patrzy na nią przez pryzmat urody i dostatniego życia, ale kobieta ma do zaoferowania o wiele więcej. Przede wszystkim walczy o siebie i wcale nie jest taka bezbronna, jak wszyscy zakładają. 

W książce przeplatają się dosyć odważne sceny łóżkowe z opisem kolejny zadań w wyścigu po tytuł Aresa. Początkowo skomplikowana relacja trójki bohaterów wydaje się być problemem, ponieważ jednocześnie są rywalami w kolejnych zadaniach. Ale jakoś udaje im się odseparować te dwie sprawy i cieszyć swoim towarzystwem. Główne trio jest ciekawie opisane i mimo wielu wspólnych scen, autorce udaje się zachować ich indywidualność. Katee Robert po raz kolejny dała nam nowe postaci, które przedstawiła w nowy sposób. Te z poprzednich części są wspominane, ale jedynie jako tło. Jestem ciekawa, czy w późniejszych częściach ich losy się splotą czy raczej zostaną osobnymi historiami mającymi swoją akcję w tym samym świecie. Nie mogę się doczekać kolejnych tomów, ponieważ skomplikowane relacje na Olimpie i różne ścieżki do zdobycia któregoś z boskich tytułów są naprawdę ciekawe.

Wicked Beauty
Cykl: Dark Olympus (tom III)
Autor: Katee Robert
Tłumaczenie: Małgorzata Fabianowska
Gatunek: science fiction, fantasy
Wydawnictwo: Uroboros
Data wydania: 28 czerwca 2023

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Uroboros

 
 
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:
 

Katarzyna Satława Recenzent

Z wykształcenia filolog klasyczny, z zamiłowania kolekcjonerka książek, gier planszowych i gadżetów wszelakich. Uwielbia lektury, które przenoszą ją jak najdalej od szarej rzeczywistości, dlatego wraz z bohaterami chętnie przenosi się do czasów antycznych, średniowiecznych zamków, magicznych krain zamieszkałych przez smoki lub na Marsa w drodze na skolonizowany księżyc Jowisza. Nie przepada za romansami, za to historie o seryjnych mordercach i opętanych dzieciach czyta do poduszki.