Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Robert Małecki. Urwisko – recenzja

Robert Małecki to autor, który na swoim koncie kilka intrygujących opowieści z trupem w tle. Jego seria o przygodach Bernarda Grossa, to kawał kryminalnego majstersztyku. Zachwyca na wielu płaszczyznach. Podobnie jest z jego nową serią kryminalną, której bohaterami są Maria Herman i Olgierd Borewicz, policjanci z bydgoskiego Archiwum X.

Urwisko, które można nabyć pośród innych kryminałów w księgarni TaniaKsiazka.pl, jest kontynuacją przygód dwójki policjantów. Bohaterowie, którzy uwikłali się w pewne problemy, muszą je teraz rozwiązać, a przy okazji zmierzyć się z kolejną nierozwiązaną sprawą sprzed lat. Tym razem chodzi o śmierć, małej Zuzi pozostawionej w rozgrzanym samochodzie i późniejszym zaginięciu jej matki, które według ustaleń śledczych dopuściła się tego czynu. Niestety komuś bardzo zależy aby tajemnica nie wyszła na jaw.

Oczywiście podobnie jak w poprzednim tomie cała historia nie skupia się tylko wokół głównej intrygi. Autor nie tylko dokłada wątki poboczne, ale również bogato kreśli relacje osobiste bohaterów. Powstają w ten sposób złożone sylwetki postaci obdarzonych konkretnymi cechami, aby potencjalnych czytelnik łatwiej mógł się z nimi identyfikować i rozumieć ich motywacje, oraz łatwiej odczuwać ich dramaty, sukcesy i porażki. W efekcie dostajemy bohaterów z krwi i kości z życiem osobistym i problemami, które zwyczajnie ich przerastają.

Oczywiście spowalniają one akcję, ale i nadają głębi tej historii. Pozwalają zrozumieć motywacje bohaterów i kierunki ich działań. Ważnym elementem jest relacja głównej bohaterki z matką i jej problemy z hazardem. Równie skomplikowane jest życie Borewicza, który prowadzi podwójne życie, ukrywając swoje lewe dochody nie tylko przed pracodawcą ale i przed żoną. Co oczywiście doprowadza to konkretnych zdarzeń, mających nie tylko wpływ na ich życie osobiste, ale i zawodowe.

Urwiskiem Robert Małecki potwierdza swój kunszt i udowadnia, że jest obecnie jednym z najciekawszych autorów kryminałów na rodzimym rynku. Jego najnowsza książka sprawdzi się zarówno jako trzymająca w napięciu, intrygująca fabuła dla kogoś, kto być może dopiero rozpocznie przygodę z autorem Wady, ale przede wszystkim jest to także udana kontynuacja przygód policjantów z bydgoskiego Archiwum X, którzy próbują przerwać lokalną zmowę milczenia i znaleźć morderców małej Zuzi.

Urwisko
Autor: Rober Małecki
Cykl: Maria Herman i Olgierd Borewicz
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: kryminał
Data wydania: 26 kwietnia 2023

Książka dostępna do kupienia w księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.