Książkirecenzja książka

Clifford D. Simak. Czas jest najprostszą rzeczą – recenzja

Czas jest najprostszą rzeczą to kolejna, klasyczna powieść sci-fi, zaprezentowana w ramach cyklu  Wydawnictwa RebisWehikuł Czasu. Jej autorem jest Clifford D. Simak, amerykański pisarz, który w ciągu swojego życia napisał ponad sześćdziesiąt książek. Zdobył trzy nagrody Hugo i jedną nagrodę Nebula. W 1977 roku otrzymał tytuł Wielkiego Mistrza przyznawany przez Stowarzyszenia Amerykańskich Pisarzy Science Fiction.

Niemal każda jego książka to klasyka gatunku. Zaskakującym więc może być fakt, że dopiero teraz historia podróży międzygwiezdnych za pomocą telepatii trafia do tej fantastycznej serii. Jak mówią: lepiej późno niż wcale. Chwytajmy więc za najnowszą odsłonę Wehikułu Czasu aby zapoznać się z historią Sheparda Blaine’a, który należy do jednego z „pariasów” – ludzi eksplorujących kosmos za pomocą umysłu.

Po jednej z takich wypraw Blaine obcuje z obcą istotą oddaloną o lata świetlne od niego. Na konsekwencje tego nie jest wcale przygotowany. Po wybudzeniu z transu okazuje się, że nie tylko zyskał nowe moce, ale i jest poszukiwanym, niebezpiecznym człowiekiem. Ścigany w czasie i przestrzeni przez tych, którym niegdyś ufał, Blaine odbywa swoją odyseję mierząc się z wieloma niebezpieczeństwami.

W powieści Simaka na pierwszy plany wyłania się motyw podróży.

Najpierw są to podróże kosmiczne, nietypowe, ale jednak podróże. Następnie ucieczka bohatera i jego odyseja, w której nie tylko kształtuje swój charakter, odkrywa nowe moce, ale i poznaje zawiłości świata, w którym żył, ale których nie dostrzegał. Dalej pojawiają się wątki walki z ciemnotą, ksenofobią i społecznym niedopasowaniem i wyobcowaniem.

Mocną stroną prozy Simaka jest także kreślenie malowniczego obrazu niemal w każdej scenie. Nie grzęźnie w długich i nudnych opisach, ale w tym co opisuje potrafi zawrzeć istotę, a czytelnik niemal czuje w tym życie. Z drugiej strony, mimo piękna poszczególnych scen, brakuje w wielu miejscach ich spójności. Wyłania się z tego pewien chaos, który i tak jest przyćmiony przez samą historię jak i wspaniały język.

Powieść Simaka należy czytać przez pryzmat czasów, w których została napisana. Opowieść sama w sobie może nie być wciągająca, a wiele osób zarzuci jej zwyczajnie nudę. Jej istotą nie jest jednak sam wątek science fiction, ani pędząca rozbuchana akcja. Ważne są czasy, w których została napisana i odniesienie fabuły do nich. Wtedy zobaczymy istotę tej historii, która wątkiem fantastycznym miała wtedy dodawać tej historii atrakcyjności.

Czas jest najprostszą rzeczą
Autor: Clifford D. Simak
Seria: Wehikuł Czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: science fiction
Data wydania: 12 lipca 2022

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

 
http://www.rebis.com.pl/

 

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.