Wolność albo Śmierć. Tom 1 – recenzja komiksu

Aleksandra Herzyk to ilustratorka i absolwentka Akademii Sztuk Pieknych. Swoje prace publikuje przede wszystkim w internecie. Jej najnowszy album, Wolność albo Śmierć, ukazał się zaś w formie papierowej, nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu.

Akcja tej historii rozgrywa się w 1792 roku. Bohaterką jest Franciszka Barre, złodziejka, która po ataku na żołnierza trafia jednego z najcięższych ówczesnych więzień, twierdzy Spilberg. Kilka stron wcześniej poznajemy w skrócie skomplikowaną historię Franciszki. Reszta to już jej przyszłe jeszcze bardzie pogmatwane losy. Wszystko się bowiem zmienia, gdy odwiedza ją cesarski oficer, Juliusz von Mensdorff i proponuje jej specjalne zadanie na ulicach Paryża.

Jest to okres, gdy Francja niesiona jest duchem rewolucji, która zbiera krwawe żniwo. Franciszka szybko musi ocenić, z kim nawiązać kontakty, komu zaufać, a kogo się wystrzegać. Od tego bowiem zależy powodzenie jej misji, jej przyszłość i przyszłość cesarstwa.

Wolność albo śmierć to klasyczny przykład powieści graficznej łączącej w sobie wątki historyczne, przygodowe, polityczne i szpiegowskie. Skupia się głównie wokół wydarzeń rewolucji francuskiej i ówczesnych przemian społecznych nie tylko we Francji, ale i całej Europie. Autorka, kreśli obraz ówczesnej epoki, który przeradza się w wykład o historii Europy ukazany przez pryzmat zwykłych ludzi.

Strona graficzna też oddaje ducha epoki. Na uwagę zasługują przede wszystkim postacie, które wyglądają jak ociosane z drewna. Ostre rysy i długie kreski sprawiają wrażenie jak byśmy mieli do czynienia z figurami wyrzeźbionymi w drewnie. Kolory są blade, można mieć wrażenie, że nijakie. Autorka stawia też na pierwszy plan. W większości kadrów tło nie istnieje, albo jest tylko delikatnie zarysowane.

Wolność albo Śmierć to opowieść, która ukazuje historyczne realia epoki rewolucji francuskiej przez pryzmat polityki, walki klas i przygody na śmierć i życie. Fabularnie album ten robi robotę, graficznie mogło być coś więcej. Mimo to historia potrafi wciągnąć, na tyle, że losy Franciszki nie pozostają nam obojętne.

 

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Kultura Gniewu
 
wolność albo śmierć
 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.