Sam Kean. Dziwne przypadki naszego DNA. Opowieści o miłości, wojnie i geniuszu zapisane w naszych genach – recenzja

Jeśli lubicie odkrywać świat poprzez brawurowo napisaną literaturę popularnonaukową, nazwisko Sama Keana pewnie nie jest Wam obce. Jego poprzednie książki, m.in. Znikająca łyżeczka. Dziwne opowieści chemicznej treści oraz Wszystkie podłości nauki. Morderstwa, oszustwa i kradzieże popełniane przez naukowców zostały bardzo dobrze przyjęte przez czytelników. Teraz amerykański pisarz postanowił podzielić się z nami swoimi badaniami nad niezwykle dynamicznie rozwijającą się dziedziną nauki. Zapraszam do lektury recenzji Dziwne przypadki naszego DNA. Opowieści o miłości, wojnie i geniuszu zapisane w naszych genach opublikowanej przez wydawnictwo Feeria Science.

Czym różni się DNA od genów? To jedno z pierwszych pytań, na które odpowiada Sam Kean w swojej książce. W dalszej jej części przybliża nam historię odkrycia kwasu rybonukleinowego, opowiada o tym, z jakimi trudnościami borykali się badacze zajmujący się raczkującą dopiero w swoich czasach dziedziną nauki, aby wreszcie przejść do tego, po co większość czytelników sięga po książki popularnonaukowe – zasypywania nas fantastycznie podanymi faktami dotyczącymi tytułowego związku chemicznego.

Czy wiedzieliście, że rozwijając DNA zawarte w Waszym organizmie, moglibyście stworzyć linię o długości dwukrotnie dłuższej niż odległość Słońca do Plutona? Albo czy mieliście świadomość, że gen odpowiedzialny za pojawienie się u ssaków dodatkowego ssaków otrzymał swoją nazwę na cześć czarnego charakteru z filmu o Jamesie Bondzie? Autor książki Dziwne przypadki naszego DNA. Opowieści o miłości, wojnie i geniuszu zapisane w naszych genach porusza w swojej publikacji mnóstwo niezwykle interesujących kwestii. Mnie szczególnie przypadły do gustu anegdoty na temat znanych nam z historii postaci, w tym m.in. muzyków takich jak pianista Siergiej Rachmanianow lub skrzypek Niccola Paganini. Jaki wpływ na to, że osoby te odniosły ogromny sukces miały właśnie geny? To tylko niektóre z fascynujących opowieści, które znajdziemy w nowości wydawnictwa Feeria Science.

Książki takie jak Dziwne przypadki naszego DNA. Opowieści o miłości, wojnie i geniuszu zapisane w naszych genach to doskonały dowód na to, że nauka może być fascynująca. Sam Kean jest autorem, który ma niezwykły talent do tego, aby nawet zawiłe, czasem wymagające zrozumienia skomplikowanych procesów biologicznych kwestie opisywać w sposób zrozumiały nawet dla laika. Jeśli tak jak i ja lubicie czasem zagłębić się w świat odkryć naukowych, zdecydowanie polecam wam tę pozycję.

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Feeria

 

 
 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.