Książkirecenzja książka

Will Smith, Mark Manson. Will – recenzja

Nieczęsto sięgam po biografie. Jest oczywiście wiele fascynujących postaci, których historie mnie intrygują, jednak wolę poznawać je w innej formie. Zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły. Jeden z nich miał miejsce niedawno, kiedy trafiła do mnie książka Will, opowiadająca o życiu Willa Smitha. Jej autorem jest sam aktor, który stworzył ją we współpracy z amerykańskim pisarzem, Markiem Mansonem. Premierze tej książki towarzyszyło sporo szumu. Czy nowość wydawnictwa Insignis Media spełni oczekiwania czytelników? Moje zdecydowanie jej się udało spełnić.

Rewelacyjna okładka

Fantastyczny projekt grafiki – to pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, gdy otworzyłam paczkę z książką Will. Żywe kolory tła znakomicie kontrastują ze znajdującym się na pierwszym planie wizerunkiem hollywoodzkiego gwiazdora. Oprawa graficzna zdecydowanie zachęca do tego, by sięgnąć po ten tytuł. Kolejną rzeczą, która mnie zaskoczyła, była grubość książki. Will to ponad pięciuset stronicowe tomiszcze, napisane dość niewielką czcionką. Niedawno czytałam tytuł poświęcony Julii Roberts (choć nie była to właściwie jej biografia), który przy tej pozycji wygląda niemalże jak broszura. Co takiego ma swoim fanom do powiedzenia Will Smith, że opisanie tego, zajęło mu aż tyle miejsca? Okazuje się, że całkiem sporo.

Zaskoczenie

Tak mogłabym podsumować moją lekturę pierwszych kilku rozdziałów nowości wydawnictwa Insignis Media. Zanim ją rozpoczęłam, wydawało mi się, że co nieco wiem na temat Willa Smitha. Książka szybko zrewidowała moją opinię. Co mnie zaskoczyło? Przede wszystkim nie miałam bladego pojęcia o karierze muzycznej bohatera książki. Tymczasem okazuje się, że od tego właśnie zaczęła się jego popularność. Mało tego, jako gwiazda hip-hopu o ksywce Fresh Prince udało mu się zdobyć kilka nagród Grammy…

Poza błyskiem fleszy

W książce znajdziemy szczegółowy opis kariery Willa Smitha, począwszy od pierwszych kroków na scenie muzycznej, poprzez występy w sitcomie Bajer z Bel-Air, aż po uwieńczoną zdobyciem światowej sławy pracę na planach filmowych.  Faceci w czerni, Ali, W pogoni za szczęściem, Dzień Niepodległości, Jestem legendą... Nie sposób wymienić wszystkich filmów z udziałem tego aktora, które po prostu trzeba zobaczyć. A on wciąż gra w nowych!

W czasie lektury możemy sporo dowiedzieć się na temat życia prywatnego aktora. W początkowej fazie fabuła skupia się na opisie historii Smitha, przeplatanym wstawkami na temat tego, co sądził i czuł w danej chwili. Ostatnie rozdziały to jakby zupełnie inna książka. Zmienia się ona po opisie burzliwej kłótni Willa z żoną, Jadą. Kolejne rozdziały są opisem wewnętrznej podróży w poszukiwaniu własnego “ja”, w którą aktor wyruszył po tym wydarzeniu.

Warto!

Lektura książki Will była dla mnie ogromną przyjemnością. Biografia znakomicie oddaje charakter Smitha. Czyta się ją tak, jakby rozmawiało się z osobą, o której ona opowiada – gadatliwym, wesołym, bajecznie bogatym celebrytą o bardzo wysokim, ale zdecydowanie nie bezpodstawnym poczuciu wartości. Will Smith nie mądrzy się na kartach swojej książki. Często wykazuje się dużym dystansem do siebie, żartując z siebie lub bardzo szczerze przytaczając myśli, które towarzyszyły mu w niektórych sytuacjach, a do których niejedna osoba nie byłaby skłonna się przyznać.

Wspomniałam, że lektura Will obfitowała dla mnie w zaskoczenia. Jednym z nich było też to, że znalazł się w niej aż trzy i pół stronicowy opis rozgrywki w Monopoly. Jako planszówkowy zapaleniec przyjęłam ten fragment z wielkim uśmiechem na twarzy. Zwłaszcza że fragment ten kończy się słowami „za żadne skarby nie graj w monopoly” 🙂

Nowość wydawnictwa Insignis Media to “must read” fanów talentu Willa Smitha, ale nie tylko. Książkę tę polecę każdemu, kto szuka lektury napisanej lekkim, przyjemnym w odbiorze językiem, która jednak skłania do przemyśleń i inspiruje.

Will
Autor: Will Smith, Mark Manson
Tłumaczenie: Michał Jóźwiak, Michał Strąkow
Gatunek: biografia, autobiografia
Wydawnictwo: Insignis Media
Data wydania: 11 listopada 2021

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Insignis
 
 
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 
 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.