filmnews film

Projekcja filmu „Kongres” i spotkanie z Kamilem Śmiałkowskim w Radomiu

Resursa Obywatelska w Radomiu zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu „Poza Kadrem”. W czwartek, 18 listopada o godz. 18.00 odbędzie się prelekcja poświęcona twórczości Stanisława Lema oraz pokaz filmu „Kongres” na podstawie prozy polskiego mistrza science fiction.

Gościem wydarzenia będzie Kamil Śmiałkowski – badacz kultury popularnej, publicysta, krytyk. Prowadził redakcje „Nowej Fantastyki”, „Misia”, „Chichotu”, „naEKRANIE”. Jest autorem leksykonów poświęconych Bondom i wampirom. Znany na Facebooku jako Człowiek z popkultury.

Kamil Śmiałkowski opowie w Resursie o adaptacjach prozy Stanisława Lema. – Twórczość Stanisława Lema nie jest łatwa do zekranizowania. Co nie znaczy, że nie kusi filmowców. Efekty tych pokus to fascynujący temat do opowieści – twierdzi prelegent.

Po spotkaniu odbędzie się projekcja filmu„Kongres” w reżyserii Ariego Folmana. Produkcja sanowi próbę luźnej adaptacji „Kongresu futurologicznego” Stanisława Lema. Popularna aktorka Robin Wright dzięki najnowocześniejszej technologii poddaje się „skanowaniu”. W rezultacie jej cyfrowa kopia będzie mogła wcielać się w najróżniejsze role. Jednak decyzja bohaterki okazuje się początkiem jej podróży przez świat przyszłości, w którym potężne studia filmowe i koncerny farmaceutyczne oferują totalne formy rozrywki, manipulując ludzką świadomością.

Ari Folman, twórca nagrodzonego Złotym Globem „Walca z Baszirem”, proponuje eksperymentalne kino, w którym film fabularny łączy się z animacją, a scenariusz z każdą minutą przybiera coraz bardziej symboliczną strukturę.

„Poza Kadrem” to nowy filmowy cykl Resursy Obywatelskiej dedykowany wszystkim wielbicielom kina z Radomia i okolic. W każdy trzeci czwartek miesiąca o godz. 18.00 odbywać się będą projekcje starannie wyselekcjonowanych filmów. W repertuarze znajdą się produkcje zróżnicowane gatunkowo: od klasyki i dzieł najważniejszych twórców, przez współczesne kino gatunkowe, po dokument i propozycje festiwalowe.

– Chcemy nie tylko pokazywać filmy, ale także o nich opowiadać i rozmawiać. Pragniemy wspólnie z widzami odkrywać przeróżne aspekty niezwykle barwnego świata kinematografii. Dlatego przed każdym seansem będą się odbywać spotkania z zaproszonymi gośćmi: twórcami, wykładowcami, dziennikarzami, blogerami oraz tymi, którzy pracują w branży filmowej – przekonują inicjatorzy projektu.

Inauguracja cyklu miała miejsce w październiku. Podczas wydarzenia przedstawiciele radomskiej branży kinowej, Agnieszka Chylak (Multikino Radom) oraz Leszek Sikora (MCSW Elektrownia) rozmawiali o sytuacji kin w dobie pandemii.

Bilety na spotkania filmowe „Poza Kadrem” kosztują 10 zł. Wejściówki są dostępne w kasie Resursy Obywatelskiej oraz online TUTAJ.

Redakcja Administrator