filmnews filmzwiastuny

„Furia” – premiera 19 listopada

19 listopada na ekrany polskich kin trafi dokument poświęcony wojowniczce Aleksandrze Roli.

Aleksandra Rola to mistrzyni MMA. Sukces przyniosły jej ciężkie treningi, które wolała od psychoterapii po załamaniu nerwowym. W jednym z najbardziej agresywnych sportów odnajduje bliskość z ludźmi. Jednocześnie walczy ze złością i frustracją, które od dawna w sobie nosi. Sport i emocjonalna relacja z trenerem uczą ją pokonywać życiowe trudności.

Zbliżają się Mistrzostwa Świata w Las Vegas. Jednak droga na szczyt nie jest pewna, a największym wyzwaniem może być ułożenie życia poza ringiem.

Reżyseruje Krzysztof Kasior, twórca filmów dokumentalnych i etiud filmowych, seriali, fotograf. Urodził się w 1980 roku w Trzebnicy. Ukończył reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim oraz Program Dok Pro w Szkole Wajdy. Autor m.in. krótkometrażowego filmu fabularnego „Idziemy na wojnę” (2012) i „Czwarty człowiek” (2010), nagrodzonego w Santiago de Compostella na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych.

Od reżysera:

W filmie „Furia” obserwowałem zawodniczkę MMA (mieszane sztuki walki) Aleksandrę Rolę. Ola po dwóch próbach samobójczych, z powodu zawodów sercowych, zamiast psychoterapii wybiera sport. Czuje, że on może ją uratować. Wybiera najbardziej brutalną jego odmianę – walki w klatce. MMA to dyscyplina, w której zawodnik może posłużyć się dowolną techniką by znokautować przeciwnika. Ola w ciągu dwóch pierwszych lat wygrywa wszystko, co można wygrać w Polsce. Dostaje szansę by pretendować do tytułu Amatorskiego Mistrza Świata na turnieju w Las Vegas,
a jednocześnie się znowu zakochuje.

Moim założeniem było przeplatanie scen z życia prywatnego ze scenami walk w klatce. Miałem wrażenie, że Ola odreagowuje sytuacje domowe agresją w walce. Najważniejszym pytaniem dla mnie nie było – czy Ola wygra w Las Vegas, ale co z tej wygranej lub przegranej wyniknie. Jakie będą jej kolejne kroki? Czy potrafi uciec od problemów domowych i odnaleźć się w nowej sytuacji, w innym mieście, w innej przestrzeni. Byłem świadkiem jej przemiany i odpowiedzi na pytanie: „Kim jest Aleksandra Rola?”

FESTIWALE

DOK.fest München
Konkurs Międzynarodowy, nominacja

Krakowski Festiwal Filmowy
Panorama polskiego dokumentu

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”
Sekcja pozakonkursowa „Na dłuższą metę. Debiut dokumentalny”.

Millenium Docs Against Gravity
Konkurs Polski

 

Redakcja Administrator