Theodore Strugeon. Więcej niż człowiek – recenzja

Dom Wydawniczy Rebis bardzo rozpieszcza swoich fanów serwując im kolejne odsłony Wehikułu Czasu, czyli serii skupiającej perełki science fiction, największych twórców gatunku z ubiegłego wieku. Najnowszą częścią serii jest Więcej niż Człowiek, autorstwa Theodore Strugeona, amerykańskiego pisarza fantastyki.

Strugeon w swojej książce opowiada niezwykle oszałamiającą historię, szczególnie jak popatrzymy na nią przez pryzmat czasów, w których została napisana. Bohaterami jest kilkoro, na pierwszy rzut oka, normalnych ludzi. Jednak każdy z nich ma swojego rodzaju dar. Chłopak, który czyta myśli ludzi i zmusza ich do wykonywania jego poleceń. Dziewczyna potrafiąca umysłem poruszać przedmioty. Bliźniaki, które potrafią się teleportować. Chłopak z zespołem Downa, który wynalazł silnik antygrawitacyjny, będąc jeszcze w kołysce oraz młody chłopak, który ma wszystko aby zostać przywódcą całego świata.

Choć każde z nich jest swojego rodzaju indywidualnością, to razem tworzą mega organizm, który może być kolejnym krokiem w ewolucji człowieka. Łącząc siły stanową niestety zagrożenie dla populacji ludzkiej, ustanawiając zarazem jej ostatni rozdział. Oni będą decydować, czy mają pomóc ludzkości, czy ją zniszczyć.

Strugeon w tej swojej nietypowej historii zadaje mnóstwo pytań. Bada kwestie władzy i moralności, indywidualności i przynależności. Robi to z napięciem, patosem i liryzmem rzadko spotykanym w science fiction. Uwagę czytelnika koncentruje na umysłach swoich bohaterów, ukazując przy tym naturę dobra i zła. Opowiada o samotności, miłości i nadziei. Wszystkie te elementy łączy w jedną całość, która ukazuje ludzką naturę i jej potrzeby.

Więcej niż człowiek to historia naprawdę nietypowa, a przy tym na swój sposób uniwersalna. Nawet po tylu latach od premiery nie traci na wartości i czyta się ją z zapartym tchem. Strugeon naprawdę był wysokiej klasy pisarzem, którego twórczość wniosła wiele do literatury science fiction.

Więcej niż człowiek
Autor: Theodore Strugeon
Cykl: Wehikuł Czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: Science fiction
Data wydania: 15 czerwca 2021

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 
http://www.rebis.com.pl/
 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.