Książkirecenzja książka

Joe Haldeman. Wieczna Wolność – recenzja

Wieczna Wolność to kolejna odsłona cyklu klasycznych dzieł science fiction, Wehikuł Czasu, ukazujących się nakładem Domu Wydawniczego Rebis. Jest to zarazem kontynuacja powieści Haldemana Wieczna Wojna, obsypanej najważniejszymi nagrodami literatury sci-fi.

William Mandela po zakończeniu swojej wojennej odysei, znajduje wreszcie swój kąt we wszechświecie. Osiada na pokrytej śniegiem planecie. Zakłada tam rodzinę i znajduje pracę. Niestety sielanka nie trwa długo. Społeczeństwo, które przeżyło wojnę i zamieszkuje tutejszą planetę wytworzyło coś na wzór zbiorowej świadomości. Ewoluowało w grupowy umysł nazwany człowiekiem. Społeczeństwo to stało się autorytarne, chwilami natrętne i egzystencjalnie nudne.

Grupa ludzi, weteranów wojennych, wśród których jest Mandela zaczyna się czuć się tutaj coraz bardziej wyalienowana. Doprowadzeni do skrajności postanawiają uciec w przyszłość i powrócić na tę samą planetę dzięki podróżom kosmicznym i korytarzom czasu. Planują dać początek nowej rasie ludzi. Niestety już od samego początku nic nie idzie po ich myśli.

Wieczna Wolność jest kontynuacją Wiecznej Wojny, jednak poza kilkoma bohaterami nie mają one ze sobą wiele wspólnego. Znika tu przede wszystkim antywojenny wydźwięk pierwszej historii, a skupia się bardziej na problemach społecznych i egzystencjalnych, społeczeństwa w stanie pokoju. Spada przy tym tempo wydarzeń, jednak kierunek jaki nadaje autor tej historii nadal jest intrygujący i istotny z punktu widzenia przyszłości rasy ludzkiej. Oczywiście można mówić, że to czysta fantastyka, ale podobieństw do naszej rzeczywistości jest całe mnóstwo.

Wieczna Wolność to historia o walce jednostki o swoje prawa i godność. I choć sama fabuła nie jest już tak widowiskowa, jak w przypadku tomu pierwszego, to jednak nadal potrafi wzbudzać mnóstwo emocji. Czyta się ją z przyjemnością, a zakończenie jaki serwuje autor naprawdę potrafi zaskoczyć.

Wieczna Wolność
Autor: Joe William Haldeman
Cykl: Wieczna Wojna (tom 2)
Seria: Wehikuł Czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: science fiction, wojenna
Data wydania: 2021

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

http://www.rebis.com.pl/

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.