Chłopiec i pingwin. Oliver Jeffers – recenzja

Oliver Jeffers to północnoirlandzki artysta, ilustrator i pisarz, który obecnie mieszka i pracuje na Brooklynie. Jego liczne prace artystyczne tworzone były w wielu formach i gatunkach. W Polsce znany jest przede wszystkim z książek dedykowanych dla najmłodszych odbiorców. Format wydał „Fred-wymyślony przyjaciel” i „O niezwykłym chłopcu, który pożerał książki”, Zielona Sowa „Tutaj jesteśmy. Wskazówki dla mieszkańca planety Ziemia”, zaś Tekturka „Jestem dzieckiem książek”, czyli zwyciężczyni prestiżowej nagrody Bologna Ragazzi Award 2017.

Chłopiec i pingwin to książka krótka, ale jakby w kontraście do tej informacji, stoi głębia ukazywanej treści. Każda strona zawiera niewiele tekstu. Czasem jedno zdanie, innym razem dwa czy trzy. Są to proste, poetyckie wersy, momentami przechodzące w bezpośrednie zwroty. Opowieść rozpoczyna się w momencie, gdy przed domem małego bohatera pojawia się pingwin. Chłopiec przygarnia go i zastanawia się co z nim począć. Szuka wiedzy gdzie takie zwierzęta żyją. Tak właśnie trafia na pewien trop, który później z powodzeniem wciela w życie. Razem ze swoim podopiecznym rusza łodzią na biegun Północny. Ma nadzieję znaleźć tam bezpieczną przystań i nowy dom dla swojego przyjaciela.

Chłopiec i pingwin mimo przygodowej fabuły, wcale nie koncentruje się na jakichś wielkich zdarzeniach. Podróż na pofalowanym oceanie nie nosi znamion bohaterskiej czy karkołomnej wyprawy. Jest jakby wycinkiem z marzeń, gdzie wszystko jest proste, a chłód i głód nie mogą stanowić zagrożenia dla egzystencji. Podobnie dotarcie na oblodzony biegun nie wymaga nawet zmiany stroju. Te elementy świata przedstawionego dobitnie pokazują, że najnowsza książka Olivera Jeffersa jest baśnią. Dominują w niej pierwiastki fantastyczne i fikcyjne. Czas jest tu niedookreślony, a przestrzeń, z której bohaterowie wyruszają w swoją daleką podróż, może mieścić się w dowolnym miejscu na globie. Z tego też powodu książeczką zachwycą się dzieci na całym świecie.

Autor przywołuje na kartkach swojej małej opowieści wiele mądrości. Porusza temat samotności, poszukiwania szczęścia, adaptacji czy chęci niesienia pomocy. Chłopiec i pingwin to pięknie zilustrowana, prosta i mądra opowieść o tym, jak ważne są relacje, poszanowanie dla innego i przekraczanie strefy komfortu. Z dużą radością wracam do lektury z moim dzieckiem, bo w przeciwieństwie do wielu innych książek dla dzieci, tu czuć, że nie jest to tylko marketingowy produkt, ale szczera opowieść z ważnym przesłaniem.

Chłopiec i pingwin
Twórcy: Oliver Jeffers
Wydawnictwo: Tekturka
Gatunek: literatura  dla dzieci
Rok wydania: maj 2021 r.

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu TEKTURKA

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ: