Dla DzieciKsiążkirecenzja książka

Jeszcze większa księga detektywa Pozytywki – recenzja

Detektyw Pozytywka to bohater serii książek dla dzieci, autorstwa Grzegorza Kasdepke, które od lat ukazują się nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia. Pierwsza książka ukazała się w 2005 roku, a postać pierwszy raz pojawiła się na kartach Świerszczyka w 2002 roku. Do tej pory ukazało się kilka części przygód jednego z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów literackich dla dzieci. Obecnie na rynku wydawniczym, z okazji setnych urodzin wydawnictwa, ukazało się specjalne, jubileuszowe wydanie wszystkich części przygód detektywa Pozytywki.
Wydanie to poza twardą oprawą i sporymi rozmiarami zawiera z w sobie historie: Detektyw Pozytywka, Nowe kłopoty detektywa Pozytywki, Pamiątki detektywa Pozytywki, Wakacje detektywa Pozytywki, Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki oraz Wielki powrót detektywa Pozytywki. Każde opowiadanie posiada oczywiście klasyczne rysunki Piotra Rychela, który jest ojcem graficznego wizerunku detektywa.

Dla wszystkich tych, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać ekscentrycznego detektywa, kilka słów dla przybliżenia tej postaci. Pozytywka jest właścicielem i jedynym pracownikiem agencji detektywistycznej Różowe Okulary, mieszczącej się na poddaszu jednej z kamienic. Sympatyczny, choć odrobinę zwariowany człowiek, pomaga rozwiązywać zagadki kryminalne, które rozgrywają się w jego otoczeniu. Dorośli nie traktują go poważnie. Dzieci za to go uwielbiają i to właśnie one są jego jedynymi klientami.

Przygody detektywa Pozytywki to historie niemal idealne. Zabawne i wciągające, choć skierowane do najmłodszych, całkowicie pozbawione infantylności. W zamian młody czytelnik dostaje mnóstwo tajemnic i zagadek, które może rozwiązywać w raz z detektywem. Tak bowiem skonstruowane są historie, że ich rozwiązanie nie do końca jest otwarte. Nie ma się jednak co martwić na zapas. Jeżeli nawet nie wpadniemy sami na rozwiązanie, na końcu książki autor pozwala podejrzeć rozwiązania każdej zagadki. A trzeba przyznać, że w tym zbiorczym wydaniu jest ich całe mnóstwo.

Jeszcze większa księga detektywa Pozytywki to rewelacyjny zbiór sześciu niesamowitych książek dla dzieci, które bawią najmłodszych od prawie dwudziestu lat. Ciężko do końca stwierdzić na czym polega fenomen detektywa Pozytywki, ale dzieciaki mogą czytać, albo żądają, żeby im czytać je na okrągło. Fajna zabawa gwarantowana dla wszystkich.

Jeszcze większa księga detektywa Pozytywki
Autor: Grzegorz Kasdepke
Rysunki: Piotr Rychel
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Gatunek: literatura dziecięca
Data wydania: 10 marca 2021

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Nasza Księgarnia
 

 
 
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 
 
                                                              

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.