Franciszek Blachnicki. Ksiądz, który zmienił Polskę – recenzja

Kim był ksiądz Franciszek Blachnicki? Tak naprawdę mało kto z nas współczesnych byłby w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Jak się jednak okazuje był on jednym z najważniejszych duchownych z okresu PRL-u. To on wraz z Karolem Wojtyłą, Stefanem Wyszyńskim i Jerzym Popiełuszką prowadził polski kościół przez wiele lat czasów komunistycznych. Był on również twórcą ruchu oazowego Światło-Życie. Dzieło, które ogromnie wpłynęło na polską młodzież. Założył także Domowy Kościół.

W marcu tego roku minęło sto lat od jego narodzin. Idealna okazja na wydanie kompletnej biografii tego wielkiego Polaka. Zadania tego podjął się znany publicysta Tomasz Terlikowski, który z ogromnym rozmachem kreśli historię, człowieka, który całe życie poświęcił Bogu i ludziom. Biografia ta ukazała się nakładem wydawnictwa WAM.

Nie ma tu miejsca, aby ukazać wszystkie najważniejsze momenty z życia księdza Franciszka Blachnickiego, ale na kartach tej publikacji znalazło się naprawdę kluczowe elementy jego biografii. Autor szczegółowo opisuje jego życie: od czasów dzieciństwa, poprzez okres wojny i jego pobytu w Auschwitz oraz w celi śmierci gestapo. To właśnie pobyt tam, mówiąc po ludzku, wywrócił jego życie do góry nogami. Wizja rychłej egzekucji doprowadziła go do przemyśleń nad sensem istnienia. Moment ten sprawia, że kieruje się w stronę Boga, który jak się okazuje miał dla niego wielki plan. Plan, o którym przyszły ksiądz jeszcze wtedy nie wiedział, ale w przyszłości zrealizował go idealnie.

Życie księdza Blachnickiego to obraz pełnego zawierzenia Bożej woli

Książka Tomasza Terlikowskiego nie jest zwyczajną biografią ukazującą poszczególne wydarzenia z życia księdza Blachnickiego. Autor bardzo szczegółowo analizuje życiowe doświadczenia, przemyślenia i decyzje. Opiera się na relacjach świadków, przyjaciół i współpracowników księdza. Tłumaczy nam jego zapiski i pokazuje trudną drogę kształtowania się jego wiary, poświecenia i oddania Bogu. Pokazuje jego wewnętrzną walkę z decyzjami przełożonych. Jest to piękny obraz poddania się woli bożej, która mimo, że przez pryzmat ludzkiej natury kazała się buntować, to zawierzenie Bogu kazało mu podążać tą trudną drogą. Wszystko się opłaciło, a dzięki całkowitemu zawierzeniu Bogu dokonał właśnie tak wielkich dzieł.

Franciszek Blachnicki. Ksiądz, który zmienił Polskę to nie tylko biografia. To również piękna opowieść o poświęceniu, tytanicznej pracy, oddaniu, a co najważniejsze o miłości. Miłości do Boga, która kształtowała życie księdza Blachnickiego. Autor ukazuje życie tego wielkiego Polaka wręcz z epickim rozmachem, przywracając należne miejsce w pamięci wszystkich katolików. Jednak najważniejsze jest ukazanie sposobu życia księdza Franciszka, który nie tylko powinien być dla nas interesujący, ale i w pełni naśladowany. Tak jak jego życie zmieniło Polskę, tak powinno zmieniać nasze serca. Świat wtedy byłby dużo lepszy.

Franciszek Blachnicki. Ksiądz, który zmienił Polskę
Autor: Tomasz P. Terlikowski
Wydawnictwo: WAM
Gatunek: biografia
Data wydania: 24 marca 2021

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU WAM
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.