Informacja prasowa: „Judasz i Czarny Mesjasz” na DVD i Blu-ray od 16 czerwca

Już 16 czerwca na nośniki DVD i Blu-ray trafi film JUDASZ I CZARNY MESJASZ – świetnie przyjęty, przejmujący thriller uhonorowany Złotym Globem, nominowany aż do sześciu Oscarów, w tym dla najlepszego filmu. To niezwykle aktualna historia w czasach powracających podziałów rasowych oraz ruchu „Black lives matter”, którego celem jest walka z przemocą wobec osób czarnoskórych i z rasizmem systemowym.

Koniec lat 60. był jednym z najbardziej burzliwych i przełomowych okresów w historii Ameryki. To czas pełen niepokojów politycznych i społecznych, demonstracji przeciwko panującym normom społecznym i płciowym, wojnie w Wietnamie i niesprawiedliwości rasowej. Czarnoskóre społeczności w całym kraju, zmęczone borykaniem się z dysproporcjami rasowymi w opiece zdrowotnej, mieszkalnictwie, edukacji i zatrudnieniu – a wszystko to z powodu nierówności systemowych – w końcu miały dość.

Fred Hampton (Daniel Kaluuya) był wiceprzewodniczącym Czarnych Panter – amerykańskiej organizacji działającej na rzecz ochrony czarnej społeczności w Stanach Zjednoczonych. Organizacja działała w latach 60. i 70. XX wieku. Założona przez Hamptona w Chicago sekcja Czarnych Panter zajmowała się m.in. pracą na rzecz lokalnej społeczności. Z jednej strony cieszyła się oddolnym poparciem, z drugiej jednak miała zagorzałych przeciwników. Był nim m.in. ówczesny szef FBI, John Edgar Hoover. Działania agencji miały na celu niedopuszczenie do zjednoczenia Czarnych Panter z całego kraju. W efekcie doprowadziły do wielu tragicznych wydarzeń, w tym do śmierci Hamptona.

3 grudnia 1969 roku w siedzibie Panter doszło do sprowokowanej przez FBI strzelaniny, podczas której kilkukrotnie postrzelono działacza.

JUDASZ I CZARNY MESJASZ opowiada o tym, jak doszło do śmierci amerykańskiego aktywisty. Skupia się również na postaci Williama O’Neala (Lakeith Stanfield), tytułowego Judasza – ochroniarza Hamptona, który okazał się być agentem FBI.

Film w reżyserii Shaka Kinga to niezwykle aktualna historia w czasach powracających podziałów rasowych oraz ruchu „Black lives matter”, którego celem jest walka z przemocą wobec osób czarnoskórych i z rasizmem systemowym.

Dorastając, twórca filmu Shaka King znał przerażającą historię śmierci Freda Hamptona, ale niewiele wiedział o jego życiu. Kiedy King po raz pierwszy przeczytał przemówienia Hamptona, był zdumiony dowcipem, głębią i wizją jego słów i pomysłów oraz tym, jak aktualne pozostaje jego przesłanie. Shaka King mówi: „Myślę, że dla wielu czarnoskórych Fred Hampton jest prawdziwym bohaterem ze względu na to, jak był niezrażony, nieustraszony i niepowstrzymany, ale ludzie zawsze wydają się być skupieni na jego tragicznej śmierci, a nie na bohaterskim życiu. Chciałem to zmienić”.

Filmowcy chcieli uniknąć stworzenia klasycznego filmu biograficznego, a zamiast tego pokazać na ekranie człowieka, którego poszukiwania własnej wersji amerykańskiego snu stanowią punkt wyjścia do fascynującej narracji.

Daniel Kaluuya, odtwórca roli Freda Hamptona, za swoją kreację został wyróżniony Złotym Globem oraz nagrodami Critics 'Choice Award, Screen Actors Guild Awards i BAFTA. Zarówno Kaluuya, jak i Lakeith Stanfield zostali nominowani do Oscara w kategorii „najlepszy aktor drugoplanowy”.

Film zdobył sześć nominacji do tegorocznych Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor drugoplanowy (Kaluuya i Stanfield), najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsza piosenka, najlepsze zdjęcia.

GALAPGOS

Redakcja Administrator