DMZ Strefa Zdemilitaryzowana. Tom 4 – recenzja komiksu

DMZ. Strefa Zdemilitaryzowana to kultowa seria komiksowa, autorstwa Briana Wooda z rysunkami Riccardo Burchielliego. Ukazana w niej alternatywna historia Stanów zjednoczonych, przeraża swoją wizją i realizmem. Cała seria składa się z pięciu tomów, a na naszym rynku wydawniczym właśnie pojawił się tom czwarty, który można wraz z innymi bestsellerami kupić w księgarni internetowej Tania Książka.

Historia toczy się wokół osoby Matty’ego Rotha, który przypadkiem trafia w sam środek wojny domowej w USA. Na terenie wyspy Manhatan w Nowym Jorku znajduje się strefa zdemilitaryzowana, którą próbują przejąć obie strony konfliktu. Roth początkowo z dziennikarską rzetelnością opowiadał światu o życiu oblężonego miasta. Gdy jednak zaczął wspierać polityka Parco Delgado, niezauważenie postawił się po jednej ze stron. Pomógł mu wygrać wybory i przyczynił się do zdobycie przez niego broni nuklearnej. Niestety teraz musi żyć z konsekwencjami swoich decyzji, w efekcie których został odrzucony przez wszystkich.

Matty Roth choć nadal jest najważniejszą postacią serii, to w tomie czwartym właśnie inne, drugoplanowe postacie, dostają dużo więcej miejsca. Dzięki temu zagraniu czytelnik dostaje szerszy kontekst polityczny konfliktu, którego skutki śledzimy od trzech tomów. Tam twórcy skupiali się głównie na konsekwencjach, które bezpośrednio dotykały mieszkańców DMZ. Teraz fabuła rozszerza się dużo bardziej, ukazując szeroki polityczny i społeczny wydźwięk wojny.

Od strony graficznej dużych zmian tu nie doświadczymy, ponieważ głównym ilustratorem jest nadal Burchielli. Dopiero w historiach poszczególnych postaci możemy zobaczyć pewne zmiany w stylistyce, ponieważ szanse dostali inni, mniej znani twórcy. Całość jest jednak nadal smutna, szara i pesymistyczna. Brak nadziei w w poszczególnych historiach mocno rzuca się w oczy. Burchielli portretując ogarnięte wojną miasto robi to w sposób surowy, choć na wpół realistyczny, momentami lekko przerysowany, ale w ten sposób nadaje pewnej zaciętości postaciom. Kadry przepełnione są brutalnością i rewelacyjnie ukazują tragedię i horror wojny.

DMZ. Strefa Zdemilitaryzowana to nadal uniwersalna opowieść o wojnie. Staje się ona jednak coraz bardziej wyrazista i zaczyna wchodzić w szczegóły. Z każdym tomem trzyma coraz mocniej w napięciu. Nie brakuje tu również wyrazistych i charyzmatycznych postaci, które mają wpływ na kierunek opowieści Wooda. Twórcy skupiają się na aktach terroru, nie kibicując żadnej ze stron, ale ukazują tragedię wojny w najczystszej postaci.

DMZ. Strefa Zdemilitaryzowana
Twórcy: Brian Wood, Riccardo Burchielli
Cykl: DMZ
Seria: DC Black Label
Wydawnictwo: Egmont
Gatunek: komiks, wojenny
Data wydania: 24 luty 2021

DMZ. Strefa Zdemilitaryzowana dostępna do kupienia na Tania Książka

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.