Informacja prasowa: Krótkie metraże od Studia Munka wchodzą do kin w dystrybucji Stowarzyszenia Kin Studyjnych

Dopóki cześć kin wciąż jest otwarta i działa, to potrzebuje nowych polskich produkcji zarówno dla widzów jak i PISF-u. Dlatego Stowarzyszenie Kin Studyjnych, którego celem jest wsparcie kin studyjnych i lokalny, wspólnie ze Studiem Munka postanowiło zaprezentować jako dystrybutor, szerokiej widowni „NAJLEPSZE POLSKIE KRÓTKIE METRAŻE 2021. Vol. 1″.

Pokazy przedpremierowe w kinach studyjnych ruszają już 19 marca, a oficjalna premiera odbędzie się 14 maja. 

Nagrodzony główną nagrodą na Festiwalu w Gdyni debiut reżyserski aktorki Olgi Bołądź „Alicja i żabka” jako pierwszy polski film porusza palący temat legalnej aborcji nastolatek. Znany już z kampanii oscarowej animowany dokument „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy jest ściskającą za gardło prawdziwą historią rodziny, która poszukuje zerwanych wiele lat temu więzi. To jeden z najoryginalniejszych krótkich metraży na światowych festiwalach w zeszłym roku. W „Noamii” Antonio Galdameza obejrzymy Bartka Topę w wielowymiarowej roli policjanta, prowadzącego śledztwo w sprawie morderstwa młodego chłopaka, z którym łączy go niewygodny sekret… To jedna z najlepszych ról w karierze Topy, przełamująca jego wizerunek. Wreszcie – głośny już dokument „Wielki strach” Pawliny Carlucci Sforzy, wstrząsające świadectwo wydarzeń, o których do tej pory milczano, a które miały miejsce na Podkarpaciu tuż po II wojnie światowej.

Na pokazy „Najlepszych krótkich metraży 2021. Vol 1” zaprasza Stowarzyszenie Kin Studyjnych, zrzeszające najlepsze kina art-housowe w Polsce. Stowarzyszenie wspiera i rozwija działalność kin studyjnych, promuje filmy o wysokich walorach artystycznych a także rozpowszechnia wiedzę o kinie autorskim. Wszystkie cztery filmy powstały w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munku, ich producentami są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński.  Każdy z prezentowanych krótkich metraży ma za sobą wyróżnienia na festiwalach filmowych. „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy to najbardziej utytułowany film w zestawie: otrzymał prestiżową nagrodę Złotego Hugo na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago, dzięki czemu startował w konkurencji oscarowej. Ma na koncie także nagrodę publiczności na CinEast w Luksemburgu, nagrodę na DocsMX w Meksyku oraz wyróżnienie dla krótkometrażowego filmu dokumentalnego w Sydney. „Wielki strach” Pawliny Carucci-Sforzy, laureat Grand Prix Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato, stał się inspiracją do powstania wielu wywiadów i artykułów na temat wstrząsającej historii, o której opowiada dokument. „Noamia” Antonio Galdameza otrzymała Nagrodę Specjalną WAMA Film Festival oraz wyróżnienie za reżyserię na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Wreszcie – „Alicja i żabka” Olgi Bołądź brawurowo wygrała konkurs krótkich metraży na 45. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni.

– Mimo iż rok 2020 był trudny dla całej branży filmowej, udało się zachować ciągłość produkcji filmów krótkometrażowych w Studiu Munka SFP. Umożliwia to stałe zaangażowanie finansowe Stowarzyszenia, TVN-u i PISF-u – zauważa prezes SFP Jacek Bromski. – Filmy, które zaprezentujemy widzom, odniosły sukcesy na festiwalach w Polsce i za granicą. Mamy do czynienia z utalentowanym, odważnym pokoleniem młodych twórców. To, co szczególnie cieszy, to kolejne świetne projekty utalentowanych reżyserek. Teraz trafią do szerokiej publiczności w kinach.

– Już w latach 2018 -2019 zestawy najlepszych krótkich metraży Studia Munka SFP były prezentowane w kinach w całej Polsce i spotkały się z dużym zainteresowaniem widzów. Cieszę się, że wracamy do tej tradycji i mam nadzieję, że już wkrótce zaprezentujemy publiczności kolejne świetne tytuły – mówi Jerzy Kapuściński, dyrektor artystyczny Studia Munka SFP.

Wszystkie filmy powstały w ramach Programów dla Młodych Twórców Studia Munka SFP: „Alicja i żabka” oraz „Noamia” w programie „30 Minut”, „We Have One Heart” i „Wielki strach” w programie „Pierwszy Dokument”. Programy dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej, koproducentem filmów fabularnych jest telewizja TVN.

INFORMACJA PRASOWA: STOWARZYSZENIE KIN STUDYJNYCH