Ed Brubaker. Pulp – recenzja komiksu

Pulp to oryginalna opowieść Eda Brubakera i Seana Phillipsa, wielokrotnie nagradzanych i bestsellerowych twórców takich hitów jak Zabij albo Zgiń, Criminal czy Velvet. Ten sprawdzony duet za każdym razem robi niesamowite wrażenie. Ich wspólne historie jak i wiele innych komiksów dostępnych jest w księgarni internetowej taniaksiazka.pl.

Akcja Pulp rozgrywa się w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Miejscem akcji jest Nowy Jork, gdzie Max Winter pisze pulpowe historyjki do lokalnych magazynów. Nikt oprócz niego nie wie, że historie te są odwzorowaniem jego życia jakie prowadził na dzikim zachodzie. Wymierzał wtedy sprawiedliwość sześciostrzałowym rewolwerem, siejąc postrach gdzie tylko się pojawił. Poszukiwany przez agentów Pinkertona postanawia osiąść gdzieś na stałe i godnie się zestarzeć.

Niestety spokojna starość nie jest mu dana. Jego historie już nie robią takiego wrażenia, a ich pisaniem zajmują się młodsi i dużo tańsi pisarze. Jego ciało odmawia mu posłuszeństwa, świat staje na progu wojny, a on sam zostaje rozpoznany. Wszystko wywraca się do góry nogami, lecz Max będzie miał ostatnią szansę, aby zrobić coś szalonego w końcówce swojego życia. Postanawia ponownie zostać wyjętym spod prawa.

Pulp to połączenie westernu i powieści obyczajowej z wplecionymi elementami dreszczowca. Jest to również historia ukazująca tęsknotę za życiem pełnym emocji, na krawędzi. Gdzie niebezpieczeństwo czeka na każdym kroku, ale człowiek czuje że żyje. Twórcy ukazują tę tęsknotę zestawiając ze sobą dwa światy, w których przyszło żyć ich bohaterowi. Kreśląc ten dysonans, dają Maxowi wybór. I wybiera, to za czym zawsze tęsknił, dając upust sentymentom poprzez pisanie tandetnych historyjek, będących namiastką jego wspaniałego życia.

Wrażenie robi też strona graficzna. Obrazy są podzielone. Inna kreska charakteryzuje bieżące wydarzenia z Nowego Yorku, a inna z młodości Maxa. Phillips odwalił kawał dobrej roboty. W tej pierwszej zarysowanych jest więcej szczegółów, choć drugi plan praktycznie nie istnieje. Obrazy zaś emanują melancholią, smutkiem i znużeniem. Obrazy z młodości są zaś surowe i ukazujące głównie szkice i zarysy. Na ich tle wyróżnia się jednak krwisto czerwona koszula Maxa, która ustawia postać w samym środku wydarzeń.

Pulp to historia prosta, ale jej przekaz wali niczym kij baseballowy. To takie komiksowe Gran Torino, w którym bohater postanawia zbuntować się przeciwko złu tego świata. Wie, że nie może go zbawić, ale swoją postawą wyrazi sprzeciw. Czyta się to z zapartym tchem, nie wiedząc kiedy dochodzimy do finału. A ten jak na Brubakera przystało zaskakuje, ale i nie jest szczęśliwy.

Pulp
Twórcy: Ed Brubaker, Sean Phillips
Wydawnictwo: Mucha Comics
Gatunek: komiks, western, thriller
Data wydania: 3 grudnia 2020

 

Pulp jest do kupienia na taniaksiazka.pl

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.