Mulan – recenzja wydania DVD

Mulan to kolejna produkcja, której szyki pokrzyżowała światowa pandemia koronawirusa. Film w reżyserii Niki Caro, będący fabularnym odpowiednikiem animacji Disneya z 1998 roku tylko w niewielu krajach trafił do dystrybucji kinowej, a w samej Ameryce dostępny był na platformie Disney+. Teraz trafia do dystrybucji DVD, za co w Polsce odpowiedzialny jest Galapagos.

Fabuła aktorskiej wersji niemal odpowiada tej animowanej. Różni się ona może i znaczącymi, ale drobnymi elementami. Bohaterką jest tytułowa Mulan, która w tajemnicy przed rodziną staje na wezwanie cesarza do obrony kraju przed najeźdźcami z północy. Przebrana za mężczyznę dokonuje bohaterskich czynów. Niestety tajemnica, którą skrywa, w każdej chwili może okryć ją i jej rodzinę hańbą. Mimo to podąża wybraną przez siebie drogą, czyniąc do co podpowiada jej serce.

Fabularna wersja Mulan to przede wszystkim pełnokrwiste kino akcji w stylu Hero. Choreografia walk robi wrażenie i sprawia ogromną przyjemność z oglądania. Do tego wszystkiego dochodzą niesamowite stroje oraz scenografia, a wszystko to składa się na  niesamowitą ucztę dla oczu. Całość jest zaś produktem typowo familijnym, mimo że pozbawionym charakterystycznych dla produkcji Disneya piosenek i muzycznych wstawek. Nie ma tu również fantastycznego smoka Mushu, który przyczynił się do ogromnego sukcesu animacji w Polsce, za sprawą dubbingu Jerzego Stuhra.

Produkcja stara się skupiać na realizmie, choć nie jest pozbawiona warstwy magicznej. Magia jednak tym razem wspiera napastników w postaci czarownicy Xianniang. Mulan zaś pomaga nie słodki smok Mushu, a tajemniczy Feniks. Niestety nie do końca wiadomo jaką ma on pełnić funkcję. Poza tym trzeba powiedzieć, że na ekranie pojawiają się wielcy mistrzowie filmów kopanych – Jet Li, Jason Scott Lee czy Donnie Yen. Niestety zbyt wielu popisów z ich udziałem nie doświadczymy. Nadrabiają za to młodsi aktorzy i kaskaderzy.

Aktorska wersja Mulan mimo idealnie sprawdza się jako widowiskowe kino familijne. Dla tych co nie mają dostępu do Disney+ sprawę może rozwiązać płyta DVD, która jest do kupienia dzięki dystrybutorowi Galapagos. Film dostępny jest w wersji z dubbingiem i z napisami, co zadowoli zarówno młodszych jak i starszych widzów. Niestety płyta nie zawiera więcej dodatków, co jednak nie jest żadnym minusem, gdyż większość informacji na temat filmu dostępna jest w sieci. Widzowie zaś mogą skupić się na samej produkcji, która, moim zdaniem, spośród wszystkich fabularnych remaków Disneya wypada najlepiej. Warto obejrzeć.

 

Za materiał do recenzji dziękujemy dystrybutorowi Galapagos.

Obsada: Yifei Liu, Donnie Yen, Jason Scott Lee, Gong Li, Jet Li
Zobacz inne filmy tego aktora:
Producent wykonawczy: USA
Muzyka: Harry Gregson-Williams
Rok produkcji: 2020
Kraj produkcji: USA
Czas trwania filmu: 110 min.
Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: angielska, czeska, polski dubbing
Dźwięk wersji oryginalnej filmu: Dolby Digital 5.1
Napisy: polskie, czeskie
Wersja dla niesłyszących: angielskie
Licencja: film do sprzedaży detalicznej bez licencji do wypożyczania

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.