Jan Wróbel. Grunwald 1410 – recenzja

Bitwa po Grunwaldem to jedna z największych bitew średniowiecznej Europy. Wydarzenia to miało miejsce w 1410 roku. Na przeciw siebie stanęły wojska polsko-litewskie i wojska Zakonu Krzyżackiego. Obie armie wspierane były przez swoich sojuszników. Bitwa zakończyła się zwycięstwem wojsk polsko-litewskich, jednak nie przyczyniła się do rozbicia samego zakonu. Dzisiaj bitwa pod Grunwaldem to niemal legenda, która rozpala wyobraźnię niejednego Polaka. Na jej temat powstało setki różnego rodzaju publikacji naukowych, historycznych i powieści, jak choćby Krzyżacy Henryka Sienkiewicza.

Mimo to Grunwald kryje mnóstwo tajemnic, które próbuje przed nami odkryć historyk Jan Wróbel w swojej książce Grunwald 1410. Przedstawia on konflikt polsko-litewsko-krzyżacki niejako na nowo. Publikacja składa się z trzech części. Pierwsza przedstawia samą bitwę. Fakty i mity jej dotyczące oraz pełne statystyki. Druga część skupia się wokół całego konfliktu z Zakonem Krzyżackim, a trzecia pokazuje jego konsekwencje.

Autor ukazuje wiele ciekawostek, które dla potencjalnego zjadacza chleba są raczej nie znane. Nie są one jednak żadną tajemnicą dla osób interesujących się historią tamtego okresu. Mimo to ogromnym plusem jest język tej publikacji. Przystępny dla każdego. Autor całkowicie wyzbył się naukowej formy, co oczywiście nie umniejsza jej zawartości. Czyni to jednak z niej książkę raczej popularnonaukową, choć autor opiera się na wielu znanych publikacjach i odwołuje się do wielu znanych historyków, znawców tamtego okresu. Niektórych popiera, a z niektórymi wchodzi w odważną polemikę.
Co ciekawe, historyk twierdzi, że znaczenie Grunwaldu nie jest tak duże jak przez lata utrwaliło się naszej, jako Polaków, świadomości. Mimo to warto cieszyć się każdym zwycięstwem, szczególnie takim, które przeszło do legendy. A kto chce poznać tajemnice, które kryje ta legendarna bitwa, może zapoznać się z publikacją Jana Wróbla, która zachęca swoją formą, przemyśleniami autora i trafnymi hipotezami.

Grunwald 1410
Autor: Jan Wróbel
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Gatunek: literatura popularnonaukowa
Data wydania: 15 lipca 2020

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoznak.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.