Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Harlan Coben. W głębi Lasu – recenzja

W głębi lasu to powieść Harlana Cobena, która premierę miała w 2007 roku. W Polsce doczekała się kilku wznowień w różnych wydaniach. Teraz za sprawą premiery polskiego serialu o tym samym tytule dla platformy Netflix, możemy kupić ją ponownie, tym razem w serialowej okładce. Książka ponownie ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros.

Historia skupia się wokół wydarzeń z młodzieżowego obozu w środku lasu. Ginie tam  wtedy czwórka nastolatków. Odnaleziono jednak tylko dwa ciała. Kolejnej dwójki, w tym Camille, siostry Paula Copelanda, nigdy nie odnaleziono. Za morderstwo skazany zostaje jeden z opiekunów obozu, choć do samego końca nie przyznaje się do winy. Od tamtych wydarzeń mija dwadzieścia lat, a przeszłość postanawia się o siebie upomnieć.
Śmierć daje nadzieje na odkrycie prawdy

Paul Copeland zostaje wziętym prokuratorem. Prowadzi wiele znaczących spraw. Jedną z nich jest sprawa zgwałcenia czarnoskórej stripteaserki przez dwóch bogatych studentów. Ich rodzicom zależy aby doszło do ugody. Paul jednak idzie w zaparte i chce wysokiej kary. Ojciec jednego z nich zrobi wszystko aby znaleźć jakieś haki na prokuratora aby móc go szantażować.  W wyniku tych działań zaczynają wychodzić na światło dzienne nowe fakty z przeszłości. Punktem zwrotnym jest znalezienie zwłok człowieka, który według Copelanda jest zaginionym nastolatkiem. Jeżeli on wtedy przeżył, to i jego siostra może również żyje. Nadzieja powraca.

Coben kreuje historię, która pochłania czytelnika bez reszty. Nie do końca wiem na czym polega ten fenomen, bo tak naprawdę to jest prosta, nieco schematyczna fabuła. Autor nie komplikuje jej zbytnimi opisami, czy kreowaniem pogłębionych sylwetek bohaterów. Jego wszystkie historie czyta się szybko, ponieważ autor wprowadza w nie głównie te elementy, które tylko pchają fabułę do przodu. W trakcie akcji zaznacza jedynie najważniejsze wydarzenia z przeszłości bohaterów i tylko te, które mają jakikolwiek wpływ na fabularne rozwiązania. Nie leje przysłowiowej wody, a każda przeczytana strona ma jakiś wpływ na wydarzenia.

W głębi lasu to przyzwoity kryminał w dorobku Harlana Cobena, operujący co prawda charakterystycznymi dla autora schematami fabularnymi, ale niewątpliwie angażujący. To czysta i niezobowiązująca rozrywka, którą praktycznie chłonie się w jeden wieczór. Jeżeli ktoś liczy na ambitną literaturę, która mimo gatunku, zmusza do pewnych przemyśleń, to w tym wypadku może być rozczarowany. Wierni fani Cobena na pewno ją doceniają. Ci zaś, co jeszcze nie mieli okazji jej przeczytać, śmiało mogą do niej wrócić bo nawet po tylu latach od premiery potrafi wciągnąć bez reszty.

W głębi lasu
Autor: Harlan Coben
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Wydawnictwo: Albatros
Gatunek: thriller, kryminał
Data wydania: 3 czerwca 2020

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoalbatros.com/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.