Remigiusz Mróz – Ekstradycja

Po wydarzeniach z finału Wyroku Joanna Chyłka zmuszona jest ukrywać się za wschodnią granicą. Tymczasem Kordian Oryński zajmuje się sprawą Ukraińca, który jest oskarżony o potrójne morderstwo. Podejrzany był w śpiączce, a po przebudzeniu nic nie pamięta, ale ma do przekazania Zordonowi wiadomość od Chyłki.
Ekstradycja to już jedenasta część bestsellerowej serii o parze prawników z kancelarii Żelazny & McVay. I jest to bardzo dobre otwarcie kolejnej dziesiątki. W przeciwieństwie do paru ostatnich części, tę czyta się naprawdę dobrze – nie miałem poczucia, że czytam telenowelę, gdyż fabuła skupia się na sprawie Witalija, a nie na miłosnych perypetiach głównych bohaterów (co było bardzo widoczne w poprzednim tomie). Sama sprawa, którą prowadzi Kordian na początku również wydaje się prostsza, choć na pewnym jej etapie poziom skomplikowania się podnosi, ale to już standard w fabułach Mroza. Nie bardzo mogę podzielić się szczegółami, bo wtedy nie uniknąłbym spojlerów, ale okazuje się, że wpływy pewnej osoby, z którą Chyłka i Zordon nieraz się spotkali, sięgają bardzo daleko. Autor również przywraca na karty swoich powieści postać prokurator Dominiki Wadryś-Hansen – znanej z serii o Forście. Walka na sali sądowej z nią to spore wyzwanie dla Oryńskiego.

Oczywiście są też pewne elementy, które nie bardzo mi odpowiadały. Dwa z nich są związane ze sprawą w której Chyłka jest podejrzaną. Po pierwsze – po opisie sądziłem, że będzie ona prowadzona później (np. w kolejnym tomie). Po drugie – wyjaśnienie pojawia się trochę znienacka, bo nie zarejestrowałem w czasie lektury wskazówek, że takie właśnie będzie. Po trzecie – sposób zdobycia pewnych danych przez Kormaka jest kuriozalny. Mogłoby się to udać w przypadku firmy „Januszex”, a nie wielkiej korporacji działającej w branży okołofinansowej.

Podsumowując – serii o Chyłce potrzebny był taki powrót do normalności, jaka była w pierwszych tomach. I można nawet przyjąć, że tym razem pisarz zakończył historię happy endem, co w przypadku tego cyklu jest ewenementem.

Tytuł: Ekstradycja
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: kryminał, thriller
Data premiery: 25.03.2020

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-Manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych. Z pierwszego wykształcenia ekonomista, z drugiego informatyk.