Marc Randolph. Netflix. To nigdy się nie uda – recenzja

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Netflix to fenomen na skalę światową. Świadczą o tym chociażby liczby – obecnie subskrypcję na tej platformie Ma wykupione ponad sto pięćdziesiąt milionów ludzi na całym świecie, a statystyki te stale rosną. Ba, firma produkuje coraz więcej seriali czy filmów sygnowanych własnym logo. Jest to na tę chwilę jeden z najbardziej liczących się zawodników w przemyśle filmowym. Ale… nie zawsze tak było!
Marc Randolph to założyciel słynnej platformy. W książce Netflix. To się nigdy nie uda, która właśnie pojawiła się na polskim rynku, zabiera czytelnika w podróż w czasie i przenosi do końca lat dziewięćdziesiątych, kiedy to internet zaczynał przybierać na swoim znaczeniu, kasety wideo były powoli zastępowane przez DVD, a najprostszym i najtańszym sposobem na obejrzenie filmu było wypożyczenie go. Naprzeciw fizycznym wypożyczalniom wyszedł Netflix, który postanowił wprowadzić w życie pozornie szaleńczy pomysł – a gdyby tak wypożyczać filmy przez internet, z dostawą do klienta?

Obserwujemy początki tej korporacji okiem ówczesnego prezesa. Dowiadujemy się, jak to się zaczęło i jak powoli rozrastało; jesteśmy świadkami licznych wzlotów i upadków firmy. Randolph bez zbędnego zadęcia wprowadza czytelnika w świat biznesu i w prosty sposób tłumaczy ważniejsze terminy oraz sposób działania największych przedsiębiorstw. 

Jest to także opowieść o spełnianiu marzeń, ale Randolph powstrzymuje się od motywacyjnych gadek, których w podobnych książkach możemy znaleźć zdecydowanie zbyt dużo. Tutaj wszystko jest bezpretensjonalne i proste, niemal prozaiczne. Autor odczarowuje pewne mity związane z zarządzaniem ludźmi, z natykaniem się na genialne pomysły i rozwijaniem ich. A wszystko to w szalenie interesujący sposób – niektóre fragmenty czytało się jak bardzo dobrą, trzymającą w napięciu powieść. Na uwagę zasługuje także lekkość pióra Randolpha oraz jego niewymuszone, momentami uroczo proste poczucie humoru. Wszystkie te czynniki zmuszają mnie do szczerego polecenia Netflix. To nigdy się nie uda. Nie wiem, czy jest to najlepsza pozycja w tej tematyce, ale na pewno jedna z najbardziej bezpretensjonalnych i najbardziej wciągających.

Netflix. To się nigdy nie uda
Autor: Marc Randolph
Wydawnictwo: SQN
Gatunek: literatura faktu
Data wydania: 20 maja 2020

 

ZA MATERIAŁ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY WYDAWNICTWU SQN:
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ: