HistoriaKsiążkirecenzja książka

Michał Krupa. Płytkie Groby na Syberii – recenzja

Płytkie Groby na Syberii. Z Syberii do Afganistanu – prawdziwa historia ucieczki polskiego więźnia Gułagu to zapis przeżyć autora tej historii – Michała Krupy. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej, który po siedemnastym września próbował odszukać rodzinę na okupowanych przez Sowietów terenach. Niestety, aresztowany przez komunistów, oskarżony został o szpiegostwo na rzecz Niemców. Torturowany, skazany i zesłany na Syberię traci wszelką nadzieję.

Dom Wydawniczy Rebis prezentuje dramatyczną historię, przepełnioną tragizmem, beznadzieją, opisami walki o przetrwanie, ale również pełną nadziei opowieść człowieka, który wbrew wszelkim przeciwnościom postanawia wrócić do domu. Wykorzystuje zamieszanie po ataku Niemiec na ZSRS i ucieka z łagru, gdzie doświadczył okrucieństwa i katorżniczej pracy w skrajnie wyczerpujących warunkach. To była mordercza droga, którą opisuje ze szczegółami dotyczącymi wszystkiego, co przeżył na trasie z Syberii do Afganistanu.
Historia pełna jest brawurowych ucieczek. Jednak opowieść Michała Krupy przepełniona jest dramatyzmem, odwagą i mnóstwem skrajnych emocji. Efektu tej opowieści dodaje fakt, że napisało ją samo życie. Wspomnienia te są nie tylko dramatyczne, ale i na swój sposób pasjonujące, a nawet pouczające. Wciągający zapis morderczej drogi ku umiłowanej wolności.

Płytkie Drogi na Syberii to dramatyczna opowieść, pod którą podpisałby się niejeden światowej sławy scenarzysta. Ucieczka z gułagu, gdzie na ludzi czekała tylko śmierć jest objawem wielkiej nadziei w beznadziejnych czasach. Czasach, w których ludzie liczyli tylko na szybką i bezbolesną śmierć. Jest to światełko wiary, że dopóki człowiek żyje, nadzieja nie umiera.

Płytkie Groby na Syberii
Autor: Michał Krupa
Seria: Historia
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: historia, autobiografia, pamiętnik
Data wydania: 5 maja 2020

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.