15 filmów, które obejrzysz w Internecie za darmo i legalnie

W ramach akcji #zostanwdomu prezentujemy subiektywny wybór 15 filmów, które można zobaczyć w sieci za darmo i zupełnie legalnie, bez rejestracji, bez podpinania karty. Część z wymienionych produkcji dostępna jest bezterminowo,  inne będą do obejrzenia za darmo przez określony czas. Filmy wybrane są z serwisów VOD: m.in. Onetu, TVP, Ipli i Ninateki. Oczywiście baza dostępnych legalnie filmów jest znacznie większa i na wybranych platformach z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Nasze propozycje są systematycznie aktualizowane o nowo dodane filmy. 
 

AKTUALIZACJA (1 września 2020)


Artysta, reż. Michael Hazanavicious

Michel Hazanavicius zrealizował czarno-biały film w konwencji kina niemego. Światowa premiera „Artysty” odbyła się podczas 64. MFF w Cannes, gdzie w konkursie głównym walczył o Złotą Palmę. W Cannes Jean Dujardin dostał nagrodę dla najlepszego aktora. Podczas 84. ceremonii wręczenia Oscarów film otrzymał pięć cennych statuetek, w tym za najlepszy film, reżyserię i dla aktora pierwszoplanowego.

FILM DOSTĘPNY W SERWISIE TVP VOD DO 13 WRZEŚNIA


 

Chce się żyć, reż. Maciej Pieprzyca

Chce się żyć to błyskotliwie opowiedziana historia niepełnosprawnego Mateusza, który z niesłabnącą determinacją walczy o dostrzeżenie w nim człowieka, nie roślinę. To kino ku pokrzepieniu serc, wywołujące radość u każdego, kto posiada choć odrobinę wrażliwości. Ozdobą tej słodko-gorzkiej produkcji jest rola Dawida Ogrodnika.

FILM DOSTĘPNY ZA DARMO W SERWISIE TVP VOD


Dracula: Książe ciemności, reż. Terence Fisher

Kultuwy horror brytyjskiego studia Hammer. Adaptacja prozy Brama Stokera przyniosła światu drugi ikoniczny wizerunek wampira Drakuli, po słynnym Beli Lugosim z przedwojennych filmów amerykańskich. W brytyjskiej odsłonie w tytułową rolę wcielił się niezapomniany Christopher Lee. Książę Ciemności to jedna z licznych odsłon Draculi z Lee 

FILM DOSTĘPNY ZA DARMO W SERWISIE VOD.PL DO 31 MAJA 2021


Dwóch papieży, reż. Fernando Meirelles

Dwóch papieży Fernando Meirellesa to kino odrobinę zero-jedynkowe, unikające głębszych tematów teologicznych, troszkę też toporne w sprawach biograficznych, natomiast jednocześnie jest błyskotliwie poprowadzonym filmem kumpelskim o dwóch drastycznie odmiennych charakterach, które wypracowują wspólny front na bazie brawurowo poprowadzonej dyskusji. Tu gdzie dwóch papieży ściera się na słowa, scenariusz wznosi się na wyżyny. Rewelacyjnie zagrana przez Hopkinsa i Pryce’a produkcja wbrew obawom nie jest napuszonym kinem religijnym, ale w pierwszej kolejności sympatycznym, lekkim i po prostu ludzkim filmem.

FILM DOSTĘPNY ZA DARMO NA PLATFORMIE NETFLIX DO ODWOŁANIA


Dzikia planeta, reż. Roland Topor

Klasyka kina animowanego. Surrealistyczna, francusko-czechosłowacka produkcja rozgrywająca się na tytułowej dzikiej planecie, zamieszkałej przez Draagów – człekokształtne niebieskie stwory. Propozycja dla miłośników psychodelicznego klimatu i wizjonerskich pomysłów.

FILM DOSTĘPNY ZA DARMO W SERWISIE VOD.PL DO 31 MAJA 2021


Frank, reż. Lenny Abrahamson

Przewrotny, gorzko-zabawny film Lennego Abrahamsona z Michaelem Fassbenderem, Domhnallem Gleesonem i Maggie Gyllenhaal w rolach głównych. Film Lennego Abrahamsona w przewrotny sposób stawia pytania o definicje sztuki, jej cel i granice. Dla głównego bohatera jest ona przede wszystkim metodą na zdobycie uwagi i uznania otoczenia – wirtualnych znajomych i pozostałych członków zespołu, a także jedyną ucieczką przed przeciętnością.

FILM DOSTĘPNY ZA DARMO W SERWISIE NINATEKA 


Grobowiec świetlików, reż. Isao Takahata

Japonia, lata II wojny światowej. Ojciec nastoletniego Seity jest oficerem marynarki, więc rodzinie chłopca powodzi się dobrze. Po jednym z nalotów na Kobe w pożarze ginie matka i sytuacja diametralnie się zmienia. Nastolatek wraz z kilkuletnią siostrą zamieszkują u ciotki. Kobieta wytyka podopiecznemu lenistwo i brak angażowania się w pomoc społeczności. Sprzedaje drogocenne kimona zmarłej matki, wydziela coraz mniej jedzenia, upokarza. Seita unosi się honorem i postanawia wraz z siostrą odejść. Rodzeństwo chroni się w opuszczonym bunkrze. Samodzielne życie przerasta dzieci. Po chwilach beztroski nadchodzi czas głodu i chorób. Klasyka japońskiej animacji oparta na prozie Akiyukiego Nosaki.

FILM DOSTĘPNY ZA DARMO W SERWISIE TVP VOD DO 23 WRZEŚNIA


Kret, reż. Alejandro Jodorowsky

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych reżyserów kina i jedno z jego najbardziej pokręconych dzieł. Alegoryczny western pełen gęstej symboliki, perwersji, okrucieństwa. Przez wiele miesięcy w Nowym Jorku film wyświetlany był tylko na nocnych seansach i cieszył się olbrzymią popularnością. To świetna okazja, by rozpocząć swoją przygodę z tym wyjątkowym twórcą.

FILM DOSTĘPNY ZA DARMO W SERWISIE VOD.PL DO 31 MAJA 2021


Kurczak ze śliwkami, reż. Marjane Satrapi

Adaptacja komiksu Marjan Satrapi, autorki słynnego Persepolis. Wirtuoz Nasser-Ali szuka skrzypiec, które mogłyby zastąpić jego ukochany, zniszczony w wyniku kłótni z żoną instrument. Postanawia położyć się do łóżka i… czekać na śmierć. W rolach głównych Mathieu Amalric i Golshifteh Farahani.

FILM DOSTĘPNY ZA DARMO W SERWISIE VOD.PL DO 31 GRUDNIA 2021


Metropolis, reż. Fritz Lang

Metropolis Fritza Langa to prawdopodobnie najsłynniejszy film kina niemego, do dziś uchodzący również za największe osiągnięcie niemieckiego ekspresjonizmu. To wizjonerskie kino science-fiction ukazuje świat, w którym ludzie są podzieleni na dwie grupy: myślicieli oraz robotników. Należący do nadrzędnej klasy myślicieli Freder odwiedza podziemia, gdzie żyją ciężko pracujący robotnicy. Zakochuje się w jednej z nich, Marii.

FILM DOSTĘPNY ZA DARMO W SERWISIE VOD.PL DO 31 MAJA 2021


Nie otwieraj oczu, reż. Susanne Bier

Jeden z największych filmowych przebojów Netflixa to thriller, w którym dochodzi do apokalipsy, w czasie której grupka obcych ludzi zostaje zamknięta w jednym pomieszczeniu. Znacie to? No pewnie, a film Bier niestety nie oferuje wiele w tym temacie, powtarzając znane choćby z Mgły czy Nocy żywych trupów schematy. W dodatku tytułowy wątek przypomina innych horror – Ciche miejsce, tyle że tutaj nie można „patrzeć”.  Mimo że nie jest to najwyższych lotów kino, warto dać mu szansę i samemu przekonać się o co tyle hałasu. 

FILM DOSTĘPNY ZA DARMO NA PLATFORMIE NETFLIX DO ODWOŁANIA


Noc żywych trupów, reż. George A. Romero

Absolutny klasyk kina grozy, bez którego filmy o zombie prawdopodobnie wyglądałyby dziś zupełnie inaczej albo nie byłoby ich wcale. Romero na lata ukształtował kanon filmów grozy, nawet dziś wiele produkcji wciąż powtarza konwencję grupy ludzi zamkniętych w jednym miejscu wobec zagrożenia z zewnątrz. Romero udowodnił również, że aby stworzyć fascynujące kino nie trzeba wielkiego budżetu. Reżyser zachwycił umiejętnością budowania napięcia i poczucia ciągłego zagrożenia.

FILM DOSTĘPNY ZA DARMO W SERWISIE VOD.PL DO 31 MAJA 2021


Nóz w wodzie, reż. Roman Polański

Legendarny już debiut Romana Polańskiego, który doczekał się zresztą nominacji do Oscara. Rzecz realizowana jeszcze w trakcie studiów z trzema aktorami zakmniętymi na niewielkiej przestrzedni do dziś w naszym odczuciu jest jedną z najlepszych tego typu kameralnych produkcji w historii kina. Doskonałe kreacje Leona Niemczyka, Jolany Umeckiej i Zygmunta Malanowicza.

FILM DOSTĘPNY W SERWISIE IPLA DO 31 GRUDNIA 2021


Zabójczy rejs, reż. Kyle Newacheck

Nikt w tym filmie nie udaje, że Zabójczy rejs jest czymś więcej niż niskich lotów rozrywką, ale właśnie ze względu na brak napuszenia można to twórcom wybaczyć. Nie brakuje tu kilku fajnych smaczków: pięknych lokacji, niezłego pościgu, czy choćby faktu, że w roli francuskiego detektywa pojawia się gwiazda tamtejszych komedii Dany Boon. W rezultacie więc, mimo że to kino na jedno obejrzenie i raczej nie zapadnie na długo w pamięci, Zabójczy rejs jest widowiskiem całkiem sympatycznym i przyjemnym w oglądaniu.

FILM DOSTĘPNY ZA DARMO NA PLATFORMIE NETFLIX DO ODWOŁANIA


Zew morza, reż. Henryk Szaro

Perełka polskiego kina niemego, w dodatku zrekonstruowana cyfrowo. Jeden z najważniejszych polskich reżyserów okresu opowiada burzliwe losy miłości Hanki i Stacha rozgrywające się m.in. na tle polskiego morza.

FILM DOSTĘPNY ZA DARMO W SERWISIE NINATEKA

 
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RANKINGÓW, NEWSÓW I RECENZJI?
KLIKNIJ LUBIĘ TO!