Radosław Sikora. Nie Tylko Husaria – recenzja

Radosław Sikora to wybitny znawca staropolskiej wojskowości. Autor wielu publikacji z tej dziedziny. Jego teoretyczna wiedza idzie w parze z praktyczną pasją rekonstruktora. Jego poprzednia książka Husaria. Duma Polskiego Oręża opowiadała szczegółowo o jednej z najskuteczniejszych formacji wojskowej. Jego najnowsza książka, Nie Tylko Husaria, skupia się zaś na pozostałych staropolskich formacjach woskowych ukazując pełne oblicze ówczesnej polskiej armii.

Z poprzedniej książki można było odnieść wrażenie, że w okresie Rzeczypospolitej, jej interesów broniła tylko husaria. Mimo, że była ona najbardziej znana, szczególnie ze spektakularnych zwycięstw, to jednak w ówczesnych bitwach brało udział wiele innych formacji wojskowych. Radosław Sikora oddaje więc sprawiedliwość innym formacjom, ukazując ich największe sukcesy.

W okresie Rzeczypospolitej szlacheckiej, w której skład wchodziła Korona Polska i Księstwo Litewskie, ale także mnóstwo innych pomniejszych narodów, istniało wiele przeróżnych formacji wojskowych. Poza husarią były również inne jazdy, jak choćby kozacy czy petyhorcy, a także szlacheckie pospolite ruszenie. Była też piechota, ale i cała masa ludzi, którzy dbali aby wojsko funkcjonowało jak należy.

W odróżnieniu od poprzedniej książki, autor ukazuje różnorodność wojskową Rzeczypospolitej Szlacheckiej na podstawie prowadzonych przez nią wojen i bitew. Przedstawia miejsca i czas bitew, ale również proporcje sił, skale zniszczeń, organizację, koszty i liczebność. Nie brakuje szacunków zysków i strat, a także ukazania zmian na przestrzeni trwania rzeczypospolitej, aż do jej upadku, który stał się także upadkiem samej husarii, której autor również poświęca wiele miejsca na kartach swojej najnowszej książki.

Oczywiście na samych słowach autor nie poprzestaje. Książka zawiera mnóstwo zdjęć rekonstrukcyjnych przedstawiających husarzy i żołnierzy innych formacji, w różnych strojach i pozach w zależności od okresu do których pozuje również sam autor. Poza tym publikacja zawiera mnóstwo grafik i rycin z tamtych czasów oraz fotografii oryginalnych elementów ubioru, pancerza, zbroi i uzbrojenia, które przetrwały do naszych czasów.

Nie Tylko Husaria to nie tylko niesamowita publikacja sama w sobie, ale intrygująca kontynuacja poprzedniej książki, prezentującej szczegółową historię i opis husarii. Jest świetnym uzupełnieniem tej wiedzy, ukazującym przegląd szlacheckiego wojska i jego zwycięstw na przestrzeni prawie trzystu lat istnienia Rzeczypospolitej. Historie, które kreśli autor są niemal opisami super-bohaterskich wyczynów, które jednak wydarzyły się na prawdę i przetrwały do dzisiejszych czasów, ukazując prawdziwą chwałę polskiego oręża.

Nie Tylko Husaria
Autor: Radosław Sikora
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Gatunek: literatura faktu, historia
Data wydania: 15 styczeń 2020

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoznak.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.