Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Harlan Coben. O krok za daleko – recenzja

Harlan Coben to jeden z  najpoczytniejszych autorów kryminałów i thrillerów. Fani gatunku z niecierpliwością czekają na każdą jego kolejną historię. Właśnie na półki księgarń trafiła kolejna jego książka, O Krok za Daleko, która ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros.

Bohaterem historii jest Simon Green, człowiek zamożny, poukładany i wydawać by się mogło – szczęśliwy. Niestety trawi go pewien problem, który doprowadza go niemal do szaleństwa. Od dłuższego czasu poszukuje swojej córki Paige, która po rozpoczęciu studiów, wpadła w nałóg narkotykowy i zniknęła. Kiedy po pewnym czasie udaje się mu ją zlokalizować, na jego drodze staje jej chłopak, Aaron. Dochodzi do konfrontacji dwóch panów, a w tym czasie jego córka ponownie przepada bez wieści.

Simon nie daje jednak za wygraną. Sytuacja się komplikuje, gdy policja znajduje Aarona martwego. Paige znika, a podejrzenie o zabójstwo chłopaka pada właśnie na nią. Simon ponownie rusza nowym tropem, tym razem wśród dilerów narkotyków. Niestety tam jego żona zostaje postrzelona i zapada w śpiączkę. To jednak dopiero początek przeciwności, jakie czekają Simona w odnalezieniu córki i odkryciu prawdy.

Coben kreuje kolejną fabułę, która pochłania czytelnika bez reszty. Nie do końca wiem na czym polega ten fenomen, bo tak naprawdę to znów prosta, nieco schematyczna historia. Autor nie komplikuje jej zbytnimi opisami, czy kreowaniem pogłębionych sylwetek bohaterów. Chociaż trzeba przyznać, że tym razem postaci są mocno intrygujący i bardzo zróżnicowane pod względem pochodzenia, poglądów, czy tajemnic które ukrywają.

Jego wszystkie książki czyta się zaś szybko, a w tym przypadku wcale nie jest inaczej, ponieważ autor wprowadza w nie głównie elementy najistotniejsze, które tylko pchają fabułę do przodu. W trakcie akcji zaznacza jedynie najważniejsze wydarzenia z przeszłości bohaterów i tylko te, które mają jakikolwiek wpływ na fabularne rozwiązania. Tym razem skupia się wokół tajemniczej sekty i dzieci jej przywódcy porozrzucanych po całej Ameryce.  Nie leje przysłowiowej wody, a każda przeczytana strona ma jakiś wpływ na wydarzenia. Cała historia przesycona jest zaś nie tylko pędzącą akcją, ale i mocno zarysowaną brutalnością, co raczej nie było elementem rozpoznawczym jego twórczości.

O Krok za Daleko to historia, która nie wybija się poza ramy gatunku, choć autor wplata w fabułę tajemnice z przeszłości, rodzinne problemy, narkotyki, sektę i serię makabrycznych zbrodni. Jak przystało na Cobena, to książka wciągająca i zwieńczona wybornym, satysfakcjonującym suspensem.

O Krok za Daleko
Autor: Harlan Coben
Wydawnictwo: Albatros
Gatunek: thriller, kryminał
Data wydania: 15 stycznia 2020

 

Za materiał do recenzji dziękujemy wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoalbatros.com/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.