X-O Manowar. Generał – recenzja

X-O Manowar. Generał to drugi tom cyklu ukazującego się nakładem wydawnictwa Kboom, prezentującego losy Arica z Dacji. Urodził się on w czasach Imperium Rzymskiego. Jako niewolnik porwany przez kosmitów połączyłsię z tytułową zbroją X-O Manowa i uciekł spod jarzma swoich ciemiężycieli. Pierwszy tom nowej serii ukazał, jak potoczyło się jego późniejsze życie na innej planecie, u boku ukochanej kobiety, z dala od wojennej zawieruchy. Niestety, wojna znów upomniała się o Arica.

Tom drugi tej serii o najważniejszej postaci z uniwersum Valiant przesiąknięty jest konfliktem, w którym do udziału Aric został przymuszony siłą. Jest to zarówno konflikt trzech ras, jak i wewnętrzny konflikt, który z czasem wychodzi na jaw w obozie rebeliantów. Okazuje się bowiem, że to co widzimy nie zawsze jest takie na jakie wygląda, a korupcja, zazdrość i nienawiść targają każdym. Konsekwencje tego są bardzo niebezpieczne, szczególnie że każda ze stron próbuje wykorzystać Arica do swoich celów.
Fabularnie Generał posiada epicki rozmach, szczególnie jeśli pod uwagę weźmiemy całą historię Arica. Elementy wojenne przeplatają się z polityką, miłością, poświęceniem i sporą dawką science fiction. Kindt nie daje od początku Aricowi jego zabójczej zbroi. Mimo to jako wyszkolony żołnierz rewelacyjnie radzi sobie na polu bitwy. Przychodzi jednak taki moment, że bez zbroi nawet jemu nie uda pokonać się przeciwnika. Autor dzięki temu rewelacyjnie jest w stanie ukazać moc jaka drzemie w zbroi i zależność Arica od niej.

Ilustracje wykonane przez Douga Braithwaite’a robią spore wrażenie. Idealnie oddają epicki rozmach serii, a zarazem skupiają się na detalach i realizmie. Mimo że świat jest futurystyczny to idealnie skontrastowany z barbarzyńskim i niegościnnym życiem na planecie. Rodzi to dysonans, który jest bardzo mocnym elementem tej intrygującej historii. Wrażenie robią też sposoby przedstawienia świata. Za każdym razem gdy mamy cofnięcie „kamery” ukazującej szerszy obraz świata, robi to oszałamiające wrażenie.

Drugi tom uświadamia czytelnikom jak i samemu Aricowi, że ludziom na tej planecie nie można ufać. Twórcy pokazują wojnę, ale i kolejne przeskoki Arica w hierarchii dowodzenia, jak i jego świadomości co do intencji stron. Całość zaś kontynuuje rewelacyjną historię, która praktycznie każdym elementem robi spore wrażenie. Czekamy więc na dalsze przygody Arica w jego konflikcie na planecie, która miała mu przynieść upragniony spokój.

X-O Manowar. Generał
Twórcy: Matt Kindt, Diego Rodriguez, Doug Braithwaite
Cykl: X-O Manowar
Uniwersum: Valiant
Wydawnictwo: Kboom
Gatunek: komiks, akcja, superbohaterowie
Data wydania: 14 czerwca 2019

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.