Vera Eikon – Prochem i cieniem

Komisarz Alan Berg odchodzi ze służby w CBŚP. Zostaje ochroniarzem u Tadeusza Rafalskiego, znanego biznesmena u którego zaciągnął dług – jeden z tych niespłacalnych. Były policjant musi lawirować między wykonywaniem poleceń nowego szefa a chęcią pozostania lojalnym wobec swoich przekonań i sumienia. Wie, że taka gra będzie go naprawdę dużo kosztować.

Prochem i cieniem to trzecia część cyklu Very Eikon, którego bohaterem jest komisarz Alan Berg, choć teraz właściwie powinno się dodać „w stanie spoczynku”. To gliniarz, z krwi i kości i nawet po przejściu na drugą stronę barykady próbuje wspomagać swoich byłych kolegów w odkryciu kim jest „Wujek”, który kieruje grupą przestępców będących na celowniku zespołu „Szakal”. Musi jednakże na nowo zdefiniować swoje relacje z ludźmi, którzy dotychczas byli jego kolegami czy przyjaciółmi. Nie może z nimi całkiem się pożegnać, ale nie może również być wobec nich tak otwarty jak wcześniej (choć w przypadku Berga trudno mówić o jakiejkolwiek otwartości). 
Gra jaką prowadzi jest niebezpieczna i jeśli się nie uda, to koniec może być tylko jeden. A Vera Eikon w tej kwestii się nie cacka – kulkę w głowę można u niej dostać tak samo łatwo będąc policjantem jak i bandytą. Tu nie ma żadnego zmiłuj, bo autorka stara się pokazać tę część rzeczywistości w sposób jak najbliższy prawdy. Przyznam jednak, że dla normalnego człowieka Berg może się wydawać zbyt idealny, gdyż np. konsekwentnie odmawia żonie Rafalskiego, mimo faktu, że ona sama pcha mu się do łóżka. No jaki facet by oparł się czemuś takiemu?

Prochem i cieniem to naprawdę solidna powieść kryminalna, która ma jedną wadę – niespodziewanie się kończy. Kiedy już myślałem, że dojdzie do końcowej konfrontacji między Bergiem a celem jego poszukiwań nagle okazało się, że to ostatnia strona, a ciągu dalszego nie ma. Akurat dokańczałem lekturę na telefonie i tym bardziej było to dla mnie zaskoczeniem. Mam nadzieję, że pisarka nie każe długo czekać na następny tom.

Tytuł: Prochem i cieniem
Autor: Vera Eikon
Wydawnictwo: Filia Mroczna Strona
Gatunek: kryminał
Data premiery: 02.10.2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU FILIA

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-Manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych. Z pierwszego wykształcenia ekonomista, z drugiego informatyk.