Alan Dean Foster. Obcy: 8 pasażer „Nostromo” – recenzja

Najsłynniejsza poczwara rodem z odległej galaktyki powraca w nowej odsłonie. 9 listopada Wydawnictwo Vesper opublikowało książkę Obcy: 8 pasażer „Nostromo”. Jest to wznowienie powieści autorstwa Alana Deana Fostera, będącej literacką adaptacją kultowego filmu w reżyserii Ridleya Scotta z 1979 roku. Pomimo upływu lat nadal cieszy się on ogromną popularnością wśród miłośników kosmicznych horrorów. Jak na jego tle spisuje się książka?

Siedmioosobowa załoga statku kosmicznego „Nostromo” wraca na Ziemię. W czasie podróży astronauci odbierają dochodzący z pobliskiej planety sygnał S.O.S.. Załoga kosmicznego transportera postanawia go zbadać, a decyzja ta będzie miała dla nich zgubne konsekwencje. Po przybyciu na nieznaną planetę odkrywają oni wrak obcego statku kosmicznego. Wkrótce oczywiste staje się, że odebrany sygnał miał być ostrzeżeniem przed niebezpieczną cywilizacją. Jeden z uczestników wyprawy zostaje zaatakowany. Załoga natychmiast postanawia wracać na statek i ratować się ucieczką. Szybko okazuje się, że tym razem na pokładzie „Nostromo” znajduje się nie siedmiu, a ośmiu pasażerów. Rozpoczyna się dramatyczna walka o życie ze śmiertelnie niebezpiecznym przeciwnikiem.

Obcy ukazany w książce jest przede wszystkim śmiertelnie niebezpieczny, ale i fascynujący. Ten zarazem groźny i intrygujący stwór, w którego żyłach zamiast krwi płynie kwas, wykazuje się ponadprzeciętną inteligencją, która sprawia, że jest on niezwykle wymagającym przeciwnikiem. Obecność stwora na statku wzbudza w załodze przerażenie, potęgowane świadomością, że z „Nostromo” nie ma ucieczki. Doskonale skonstruowana fabuła sprawia, że w czasie lektury czytelnik niemalże może poczuć chłód otaczającej bohaterów przestrzeni kosmicznej.
Autor Obcy: 8 pasażer „Nostromo” oparł swoją powieść na scenariuszu, zawiera więc ona nie tylko znane widzom sceny, ale też wątki dostępne wyłącznie w wersji reżyserskiej filmu. W literackiej adaptacji kultowego horroru główni bohaterowie mają możliwość podzielić się z czytelnikami nowymi przemyśleniami, których nie sposób było przenieść na ekran, co także stanowi duży atut powieści. Najnowsze wydanie książki Alana Deana Fostera zachwyca wyjątkowo ładną oprawą graficzną. Klimatyczne, mroczne ilustracje autorstwa Macieja Kamudy są doskonałym uzupełnieniem pełnej grozy powieści. Najnowsze wydanie książki opatrzone zostało dodatkowo posłowiem autorstwa Piotra Goćka.

Wszystko to sprawia, że Obcy: 8 pasażer „Nostromo” jest powieścią grozy, trzymająca w napięciu od początku do końca. Literatura i kinematografia to dwa światy, które jednak często się przenikają. Powstawanie filmowych adaptacji świetnie przyjętych przez czytelników dzieł jest zjawiskiem powszechnym. Sytuacja odwrotna zdarza się znacznie rzadziej. Książki oparte na filmach nie zawsze potrafią dorównać oryginałowi, niemniej powieść opublikowana przez Wydawnictwo Vesper bardzo udanie oddaje mroczny klimat obrazu Ridleya Scotta.

Obcy: 8 pasażer „Nostromo”
Autor: Alan Dean Foster
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Ilustracje: Maciej Kamuda
Gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction
Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 9 listopada 2019 r.

 

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Vesper

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.