Małgorzata Rogala. Cicha Noc – recenzja

Cicha Noc do siódma już odsłona przygód dwójki policjantów, Agaty Górskiej i Sławka Tomczyka, autorstwa Małgorzaty Rogali. Główna bohaterka dostaje dostaje kolejne śledztwo. Musi znaleźć mordercę reżysera pewnego reality show. Został on zamordowany podczas imprezy świętującej sukces programu. Oczywistym staje się, że mordercą jest jeden z uczestników.

Tymczasem partner Górskiej wyjeżdża do Budapesztu. Ma tam odbyć cykl szkoleń. Niestety jego sprawy w Polsce bardzo się komplikują. Uprowadzona zostaje bowiem jego siostra, Kinga. Tomczyk natychmiast wraca do kraju i bierze czynny udział w śledztwie. Szybko wychodzi na jaw, że obydwa zdarzenia mają ze sobą wiele wspólnego.
Podobnie jak poprzednie książki RogaliCicha noc charakteryzuje się przede wszystkim lekkim stylem. Historię pochłania się niemal jednym tchem. Autorka też na pierwszy plan wysuwa nie tylko wątek kryminalny, ale i obyczajowy, które łączą się ze sobą i wzajemnie wypełniają. Tym razem poza morderstwem i porwaniem, autorka wprowadza do historii wątki dotyczące handlu żywym towarem. Mając na uwadze, że problem ten dotyczy siostry głównego bohatera, pewnym staje się, że powieść ta jest równie emocjonalna, co trzymająca w napięciu.

Historia ta pozbawiona jest jednak tego, co wielu czytelników mogło by fascynować. Brakuje tu przede wszystkim mocnych, wyrazistych i brutalnych opisów. Chwilami można odnieść wrażenie, że bohaterowie są przykładem kryształowych stróżów prawa, dla których wyjście poza ramy zasad czy moralności nie jest możliwe. W rezultacie książce brakuje nieco pazura. Niemniej, fabularne elementy skrojone są jak zwykle brawurowo, a powieść trzyma w napięciu. Jest to tylko pewien element, poza tym reszta funkcjonuje tu idealnie, a sama historia trzyma w napięciu do samego końca.

Cicha Noc sprawdza się jako historia stricte rozrywkowa. Skrzętnie zaplanowana fabuła generuje nam ciekawy wątek kryminalny, nakreślony współczesnymi problemami obyczajowymi. Lekki styl i dobrze poprowadzona opowieść to gwarancja świetnej lektury na długie zimowe wieczory.

Cicha Noc
Autorka: Małgorzata Rogala
Cykl: Agata Górska i Sławek Tomczyk
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: kryminał
Data wydania: 30 października 2019

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.