Brian Aldiss. Cieplarnia – recenzja

Cieplarnia to kolejna odsłona cyklu science-fiction, Wehikuł Czasu, wydawanego nakładem Domu Wydawniczego Rebis. Jej autorem jest jedna z ikon fantastyki, a mianowicie Brian Aldiss. Cieplarnia to już druga powieść autora, która pojawiła się w ramach tego cyklu. Pierwsza, Non Stop, to jego debiutancka historia, która nie tylko przyniosła mu sławę, ale szybko została zaliczona do klasyki gatunku.

Cieplarnia opowiada o przyszłości naszej planety. Autor przenosi czytelnika miliony lat do przodu, aby ukazać sytuację, w której Słońce jest u kresu swojego istnienia. Ziemia tkwi nieruchomo pod jego palącymi promieniami. Tę część planety pokrywa monstrualna dżungla, w której swoją egzystencję znalazły nowe formy zwierząt i roślin. Jest również człowiek, który jednak z władcy planety zepchnięty został do poziomu ofiary, a jego egzystencja polega na ciągłych próbach przetrwania w tym nieprzyjaznym dla niego świecie.

Przyszłość Aldissa jest nieziemsko fascynująca. Jest to jedna z najlepszych postapokaliptycznych wizji, z jakimi spotkałem się na kartach literatury. Świat przedstawiony prezentuje się dla ludzkości bardzo ponuro. Jest przykładem typowej dewolucji człowieka, który – jeżeli spojrzymy na nią przez pryzmat darwinowskich teorii – cofa się w egzystencji do swoich pierwotnych form. Bujnie rozwija się zaś świat roślin i to one są teraz władcami planety. Rośliny ewoluują w stronę form agresywnych, mięsożernych, a nawet  ruchliwych.

Fabuła Cieplarni nieco przypomina tę z Non Stop. Główny bohater udaje się w podróż w celu odkrycia pewnych prawd o przeszłości rodzaju ludzkiego, a także o jego egzystencji, roli w społeczeństwie, władzy i poddaństwie. Jego nietypowy towarzysz podróży, inteligentny grzyb, potrafi wchodzić w interakcje z innym formami, wchodząc dzięki temu w posiadanie ich wiedzy i pamięci. Ich wspólna podróż będzie okazją do zadawania pytań i analizy pewnych zjawisk i zmian.

Cieplarnia to kolejna postapokaliptyczna wizja w cyklu Wehikuł Czasu, pełna surrealistycznych i mrocznych pomysłów dotyczących przyszłości ludzkości. To epicka i uniwersalna opowieśc, która prowokuje pytania o ludzką naturę i egzystencję. Fascynująca, zjawiskowa i zaskakująca.

Cieplarnia
Autor: Brian W. Aldiss
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Seria: Wehikuł Czasu
Gatunek: science fiction
Data wydania: 22 października 2019

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.