Książkirecenzja książka

Philip K. Dick „Nasi przyjaciele z Frolixa 8”

We wrześniu Wydawnictwo Rebis zaprezentowało kolejną książkę Philipa K. Dicka w trwającej już kilka lat serii o ujednoliconej szacie graficznej. Tym razem są to Nasi przyjaciele z Frolixa 8, jedna z mniej znanych na polskim rynku pozycji.

Pierwotnie wydana w 1970 roku książka przedstawia świat przyszłości, w którym mamy do czynienia ze swoistym systemem hierarchii ludzkości. Nowi – to przedstawiciele ludzi obdarzonych nadzwyczajną z punktu widzenia „starych” inteligencją. To oni pełnią obecnie najważniejsze funkcje związane z władzą. Zwykli ludzie zostają sprowadzeni do roli prymitywnych robotników. Są jeszcze Niezwykli – obdarzeni umiejętnością telekinezy proporzy mogący przewidywać przyszłość.

Philip K. Dick niemal przez całą swoją twórczość powtarzał różnorakie motywy. W Naszych przyjaciołach z Frolixa 8 powracają takie tematy jak iście komunistyczny sposób nadzorowania społeczeństwa przez rząd, paranoja, uzależnienie od narkotyków i wreszcie koncentracja na bohaterze z klasy robotniczej, który próbuje wyrwać się z systemu.

Takim boaterem jest Nick Appleton, renowator opon, który znajduje się na samym dole społecznej drabiny. Wprawdzie nie marzy o zmianie swojego losu, ale pragnie jak najlepiej dla syna, który wyróżnia się sporą inteligencją. Przechodząc specjalny rzadowy test, chłopak miałby szansę na lepsze życie od swojego ojca. Problem w tym, że Nick coraz bardziej zaczyna zdawać sobie sprawę z faktu, że wszystko jest już z góry ustalone, a testy czy obietnice władzy nie mają żadnej wartości.
Drugim kluczowym wątkiem powieści są losy Thorsa Provoniego – jednego ze „starych”, który przed laty wyruszył w podróż kosmiczną, zaszczepiając w sercach tych, którzy pozostali na Ziemi nadzieję na odmianę losów. Jego zadaniem jest sprowadzić na Ziemię pomoc, z którą można by obalić dyktatorskie rządy. Władza oczywiście przekonuje, że Provoni już dawno nie żyje, ale w rzeczywistości banita naprawdę dokonuje spotkania z obcą formą życia.

Tradycyjnie powieści Philipa K. Dicka w serii Wydawnictwa Rebis opatrzone są ilustracjami Wojciecha Siudmaka oraz ciekawym wprowadzeniem. Autorem obecnego jest Paweł Majka, twórca kojarzony m.in. z Uniwersum Metro 2033.

To, co niewątpliwie wyróżnia Naszych przyjaciół z Frolixa 8 na tle innych powieści Dicka to wizja przyszłości, w której jest miejsce na nadzieję. Jednocześnie siłą historii są bardzo ludzcy bohaterowie, którzy regularnie popełniają błędy lub dokonują fatalnych wyborów, niekiedy irytujących czy wręcz głupich z perspektywy czytelnika, ale przez to sprawiających, że trudno jednoznacznie opowiedzieć się po stronie któregokolwiek z nich. 

Nasi przyjaciele z Frolixa 8
Autor: Philip K. Dick
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Gatunek: Fantastyka
Wydawnictwo: Rebis
Data premiery: 24 września 2019

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.

Krzysztof Strzelecki

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.