Rory Power. Toxyczne dziewczyny – recenzja

Choroba dopada kolejną osobę. Nagły atak, którego skutków nikt nie jest w stanie przewidzieć, przeraża. Głodne, chore, odcięte od świata nastolatki, próbują przeżyć kolejny dzień. Czy to scenariusz kolejnego apokaliptycznego serialu o zombie? Nic podobnego. Taka jest rzeczywistość bohaterek debiutanckiej powieści Rory Power. Toxyczne dziewczyny to mroczna opowieść o tajemniczej chorobie, która opanowuje wyspę Raxter.

Głównymi bohaterkami powieści są mieszkające w szkole z internatem przyjaciółki, Hetty, Byatt i Reese. Ich spokojne życie całkowicie zmieniło się 18 miesięcy temu. To wtedy pierwszą z ich koleżanek zaatakował Tox – wyniszczająca organizmy i wpływająca na psychikę choroba niewiadomego pochodzenia. Jej przebieg jest nagły i nieprzewidywalny. Chorym wyrastają łuski, odpadają części ciała lub rosną dodatkowe, pojawiają się owrzodzenia. Wiele osób umiera.
Tox odmienił też zwierzęta i roślinność, czyniąc z nich zagrażające życiu, dzikie istoty. Wyspa Raxter objęta jest kwarantanną. Dostawy z zewnątrz są niewystarczające, a każdy dzień zamienia się w walkę o przetrwanie. Kiedy wydaje się, że nic gorszego nie może się zdarzyć, w niewyjaśnionych okolicznościach znika Byatt. Hetty, nie zważając na niebezpieczeństwo postanawia ją odnaleźć, odkrywając przy tym tajemnice wyspy i toczącego ją wirusa.

Toxyczne dziewczyny to wciągająca powieść z pogranicza science fiction i fantastyki. Dynamizm akcji połączony jest z surową, ciężką atmosferą nieuchronnej katastrofy, a także wiszącej nad wyspą Raxter tajemnicy. Opisy nagłych ataków i objawów wywołanych chorobą są realistyczne i niepokojące. Czytając powieść Rory Power ma się wręcz poczucie zagrożenia.

Postaci kreowane przez autorkę są wielowymiarowe, niejednoznaczne, a przez to interesujące. Choć bohaterkami powieści są kilkunastoletnie dziewczyny, to książka nie jest infantylną opowiastką dla nastolatków. Zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że od lektury trudno się oderwać. Toxyczne dziewczyny to pozycja zdecydowanie warta polecenia miłośnikom mrocznych, apokaliptycznych historii science fiction.

Toxyczne dziewczyny
Autor: Rory Power
Tłumaczenie: Piotr Raganowicz, Paulina Raganowicz
Gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction
Wydawnictwo: NieZwykłe
Data wydania: 27 sierpnia 2019

 

Za materiał do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU NIEZWYKŁE

 
 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.