Książkirecenzja książka

Erika Fatland. Granica – recenzja

Ericka Fatland, norweska antropolożka, dziennikarka i pisarka, autorka dobrze przyjętych w Polsce Sowiestanów, powraca na nasz rynek wydawniczy kolejnym intrygującym reportażem. Granica. Podróż wokół Rosji przez Koreę Północną, Chiny, Mongolię, Kazachstan, Azerbejdżan, Gruzję, Ukrainę, Białoruś, Litwę, Polskę, Łotwę, Estonię, Finlandię i Norwegię oraz Przejście Północno Wschodnie, ukazała się niedawno nakładem wydawnictwa Sonia Draga.

Granica Rosji jest najdłuższa na świecie. Erica Fatland zabiera nas w podróż wzdłuż niej po sąsiadujących krajach. Podróż przebiega przez kolejne lokacje, ukazując wspaniałe krajobrazy, zróżnicowane społeczeństwa, które łączy wspólna cecha – są sąsiadami potężnego imperium.
Autorka ukazuje przeszłość wszystkich odwiedzonych krajów. Ich historia jest istotą tego reportażu, bo odkrywa niekiedy bardzo złożone relacje z Rosją. Ksiażka nie stanowi jednak zbioru suchych, encyklopedycznych faktów. Fatland stawia głównie na rozmowę z ludźmi. Ten element może podobać się najbardziej, szczególnie że ukazuje zróżnicowane poglądy i różne perspektywy. Dzięki temu otrzymujemy zniuansowany i złożony obraz dużego fragmentu świata.

Erica Fatland zabiera swoich czytelników w fascynującą podróż. Wyłania się z niej obraz Rosji jako kraju ekscytującego i pełnego sprzeczności. Obraz ten jednak kreuje się w naszej wyobraźni poprzez ukazanie historii i relacji z jej sąsiadami. Oczywiście ogromne imperium na przestrzeni wielu lat odcisnęło na nich niezatarte piętno, sprawiając że mieszkańcy poszczególnych państw różnie współcześnie postrzegają Rosję. Nie można jej i jej sąsiadom jednak odmówić intrygującej, choć nierzadko dramatycznej przeszłości, która szczegółowo ukazana zostaje właśnie w tym reportażu.

Granica. Podróż wokół Rosji przez Koreę Północną, Chiny, Mongolię, Kazachstan, Azerbejdzan, Gruzję, Ukrainę, Białoruś, Litwę, Polskę, Łotwę, Estonię, Finlandię i Norwegię, oraz Przejście Północno-Wschodnie
Autorka: Erica Fatland
Wydawnictwo: Sonia Draga
Gatunek: reportaż, literatura faktu
Data wydania: 24 kwietnia 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU SONIA DRAGA

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.