komiksrecenzja komiks

Doom Patrol – recenzja

Przygnębiony ludzki mózg w ciele robota, kobieta o sześćdziesięciu czterech osobowościach, z których każda posiada własną ponadnaturalną zdolność, duch hermafrodyta, małpia dziewczynka, która posiada drona wyimaginowanych przyjaciół, facet, który strzela wiązkami energii ze swoich ramion oraz przykuty do wózka inwalidzkiego przywódca. Witajcie w Doom Patrol.

Komiks, który powstał w 1963 roku miał być odmianą dla klasycznych superbohaterów. Jego popularność przeszła wszelkie wyobrażenia, jego zakończenie było bardzo kontrowersyjne. Mało kiedy bowiem zdarza się, że autor w jednym zeszycie uśmierca cało grupę. W tym przypadku tak właśnie się stało. Do historii Doom Patrolu powraca dopiero po wielu latach, w roku 1987, Grant Morrison, który porządkuje sytuację grupy, tworząc klasyczną, a zarazem nową historię tej ekipy nie z tej ziemi.
Doom Patrol to grupa ekscentrycznych wyrzutków, z których każdy obdarzony jest nietypową mocą, której z wielką chęcią by się pozbyli. Grant Morrison zbiera ich razem spośród najdziwniejszych i najbardziej nieprawdopodobnych jednostek i gromadzi je w grupie, która ma uratować świat, obalając w ten sposób ustalony sposób narracji, który przyświeca większości komiksów superbohaterskich.

Historie też są nietypowe, a można powiedzieć że wręcz dziwaczne. Podobnie jak bohaterowie, same ich przygody są również oderwane od realizmu.  Pierwsza historia skupia się wokół Nożyc atakujących Ziemię, odcinając ludzi od rzeczywistości. Główna historia oś fabuły się zaś wokół kolekcjonera motyli o imieniu Red Jack, który wierzy że jest bogiem i Kubą Rozpruwaczem.

Komiks pochodzi z lat osiemdziesiątych, co jest mocno widoczne w szacie graficznej. Wyrazisty obraz tamtych czasów jest obecnie nie lada gratką dla wszystkich fanów historii Doom Patrolu, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się lekko przestarzały. Klasyczna kreska jednak broni się sama w sobie, a poparta niesamowitymi historiami osadzonymi w oparach groteski, surrealizmu i psychodelii sprawia, że nie można wręcz oderwać się od tych wizji.

Doom Patrol
Twórcy: Grant Morrison, Richard Case i inni
Wydawnictwo: Egmont
Gatunek: fantastyka, komiks
Data wydania: 19 czerwca 2019

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.