Książkirecenzja książka

Krótka historia jednego zdjęcia. Jakub Kuza – recenzja

Krótka historia jednego zdjęcia to licząca ponad sto tysięcy polubień strona na Facebooku. Jej założycielem i pomysłodawcą jest Jakub Kuza, który postanowił wyodrębnić ze swoich licznych zasobów najciekawsze fotografie i stworzyć z nich album o tym samym tytule. 

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, z których każdy odpowiada konkretnym ramom czasowym, zaczynając aż od 1826 roku. Zdjęcia są więc uporządkowane chronologicznie, do każdego z nich zaś dołączony jest pobieżny, raczej ogólnikowy opis. Autor gdzieniegdzie pozwala sobie na wyrażenie opinii. 
Tematyka przedstawionych fotografii jest różnorodna – możemy tutaj zauważyć zarówno pogrążonych w rozmowie Alberta Einsteina oraz Marię Skłodowską-Curie, jak i roznegliżowaną Marilyn Monroe podczas jej pierwszej sesji z fotografem. Zdjęcia więc nie ograniczają się tylko do naszego kraju, aczkolwiek polskie ujęcia zdecydowanie zdominowały tę pozycję. Podobnie – stety lub niestety – jest z polityką, która wręcz wylewa się z każdej strony albumu. Uważam, iż Historia sporo przez to traci. Działalność władz państwowych naszego kraju od zawsze wzbudza szereg skrajnych emocji, nie tylko wśród Polaków – czy naprawdę konieczne jest dokładanie swojej politycznej cegiełki? O innych krajach nie wspominając. 

Pomijając jednak tę małą niedogodność, nie sposób nie zauważyć, iż książka jest pięknie wydana. Fotografia na froncie zdecydowanie przykuwa wzrok potencjalnego czytelnika i wzbudza jego ciekawość. Techniczna strona również jest na plus – współgrająca ze sobą kompozycja kolorystyczna oraz twarda, nie niszcząca się oprawa dopełniają estetyczny obraz Krótkiej historii jednego zdjęcia

Książki takiej jak ta nie kupuje się ot tak, nie sposób jednak nie zauważyć, iż Jakub Kuza wydobywa dla swojego czytelnika garść smakowitych ciekawostek. Szkoda jednak, iż treść książki nie jest niczym innowacyjnym oraz świeżym – każda z przedstawionych fotografii gości na stronie od jakiegoś czasu. Niemniej dla fana będzie to interesująca pozycja. 

Krótka historia jednego zdjęcia
Autor: Jakub Kuza
Wydawnictwo: Znak
Data premiery: 13 maja 2019

 

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoznak.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Ola Durjasz eks-recenzent

Jako mól książkowy czyta dosłownie wszystko co wpadnie w jej dłonie, zaś nieco wybredny gust literacki sprawia, iż nie waha się wprost napisać co sądzi o konkretnej pozycji.

Ola Durjasz

Jako mól książkowy czyta dosłownie wszystko co wpadnie w jej dłonie, zaś nieco wybredny gust literacki sprawia, iż nie waha się wprost napisać co sądzi o konkretnej pozycji.