Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Jussi Adler-Olsen. Wisząca Dziewczyna – recenzja

Wisząca Dziewczyna to nowy brutalny thriller autorstwa Jussi Adler-Olsena, będący zarazem szóstym tomem niesamowitego cyklu Departament Q. Seria ukazuje się na naszym rynku wydawniczym nakładem wydawnictwa Sonia Draga.

Historia zaczyna się bardzo tajemniczo. Carl Mørck w czasie swoje porannej drzemki dostaje dziwny telefon od kolegi po fachu z wyspy Bornholm. Prosi on o zajęcie się jedną z tamtejszych nierozwiązanych spraw. Mørck go jednak lekceważy. Niedługo dostaje jednak wiadomość o śmierci policjanta. Departament Q rusza więc na wyspę, gdzie będzie musiał zmierzyć się z jedną z najtrudniejszych spraw w swojej historii.

Mørck będzie musiał poprowadzić wydział w tajemniczej sprawie śmierci młodej dziewczyny, którą znaleziono wiszącą na drzewie. To stara i nierozwiązana sprawa, która zaprowadzi bohaterów w sam srodeek Bornholmu, gdzie cały czas aktywny jest stary kult słońca.

Autor oczywiście nie idzie na łatwiznę. Punkt widzenia ukazuje nie tylko z perspektywy śledczych, ale również członków sekty. Dzięki temu czytelnik przenosi się między różnymi wydarzeniami, miejscami i w czasie. Podzielony widok pozwala czytelnikowi zainteresować się wydarzeniami, które z jednej strony otwierają się przed nim, a paradoksalnie wszystko jest na tyle niejasne i tajemnicze, że czytamy dalej, aby jak najszybciej dowiedzieć się jak to wszystko się skończy.
Ważnym elementem całości jest fakt, że jest to szósty tom cyklu, a można odnieść wrażenie, że to dopiero początek przygód ekipy śledczej z Departamentu Q. Autor nadal wie jak poprowadzić fabułę, aby trzymała w napięciu do ostatnich stron. Nie widać spadku jakości, a wręcz przeciwnie. Adler-Olsen ma pomysły na świeżą i wciągającą fabułę, łączącą kryminalną intrygę, niekonwencjonalne działania, tajemnice z przeszłości i nietuzinkowych bohaterów, którzy wciąż potrafią zaskakiwać.

Wisząca Dziewczyna to jak przystało na Adler-Olsena proza brutalna i wyrazista, oparta na niejednoznacznej fabule, w której nic nie jest takie, jak się początkowo zdaje. Choć jest to już szósty tom cyklu, autor wciąż trzyma poziom i oferuje wiele oryginalnych pomysłów, wabiąc czytelników w fabularną pułapkę, z której ucieczka sprawia mnóstwo radości.

Wisząca Dziewczyna
Autor: Jussi Adler-Olsen
Cykl: Departament Q
Wydawnictwo: Sonia Draga
Gatunek: kryminał, thriller
Data wydania: 15 maja 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU SONIA DRAGA

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.