Książkirecenzja książka

Daniel Keyes. Kwiaty dla Algernona – recenzja

Kwiaty dla Algernona to druga, klasyczna powieść sci-fi, zaprezentowana w ramach nowego cyklu  Wydawnictwa Rebis – Wehikuł Czasu. Jej autorem jest Daniel Keyes, amerykański pisarz, który w 1960 roku napisał opowiadanie o tym samym tytule, nagrodzone nagrodą Hugo. Później rozwinął formę, a powstała w rezultacie powieść zgarnęła w 1966 roku nagrodę Nebula.

Bohaterem książki jest umysłowo upośledzony Charlie Gordon. To historia człowieka, który wyrusza w nieznaną podróż w eksperymentalnym poszukiwaniu inteligencji. Jest on zarazem odzwierciedleniem poszukiwań tytułowego Algernona, laboratoryjnej myszy, której za pomocą zabiegów chirurgicznych zwiększono inteligencję. Powieść przyjmuje formę zapisków, które prowadzi główny bohater. Charlie opowiada jak operacja zwiększa jego IQ i jak wpływa na jego życie. W pewnym momencie jego inteligencja zaczyna przewyższać inteligencję lekarzy, którzy przeprowadzili zabieg. Eksperyment wydaje się przełomem. Wszystko jednak do czasu.
Inteligencja ma swoją cenę i to bardzo wysoką. Charlie uświadamia sobie, że ludzei, których znał od lat, nie są tymi, za których ich uważał. Niegdyś sądził, że śmiech wynika z przyjaźni i życzliwości, dziś dowiaduje się, że po prostu z niego kpiono. Zapomniane wspomnienia powracają. Niestety przynoszą tylko ból.

Kwiaty dla Algernona nie tylko poruszają wątki naukowe. Chociaż sci-fi dominuje na pierwszym planie, wyraźnie podkreślona jest też druga płaszczyzna powieści, opowiadająca o człowieczeństwie i jego naturze. Im większą inteligencję zyskuje protagonista, tym szybciej uświadamia sobie, kim tak naprawdę jest wobec społeczeństwa. Dla ludzi, którzy go znali, zawsze będzie upośledzony; dla naukowców pozostanie obiektem badań, a dla całej reszty społeczeństwa – dziwadłem. 

Historia Charliego zmusza do refleksji i uświadamia nam, jak nasz świat jest skonstruowany. Keyes prowokuje czytelnika, wywołuje całą paletę emocji. Rodzą się w nas współczucie, smutek, frustracja, złość ale i nadzieja. Kwiaty dla Algernona stanowią ocenę kondycji społeczeństwa, a uniwersalny charakter powieści pozwala osadzić i odczytywać ją w różnym czasie, bo natura ludzka pozostaje niezmienna.

ZOBACZ INNE KSIĄŻKI Z SERII WEHIKUŁ CZASU

Kwiaty dla Algernona
Autor: Daniel Keyes
Seria: Wehikuł Czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: science fiction
Data wydania: 23 kwietnia 2019

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.