Andrew Mayne. Powiększenie – recenzja

Powiększenie to drugi tom cyklu o przygodach Theo Craya, autorstwa Autorstwa Andrew Mayne’a. Bohater, który dzięki swoim niekonwencjonalnym metodom złapał jednego z najgroźniejszych seryjnych morderców, od czasu wydarzeń znanych z Naturalisty porzucił pracę na uczelni i zajął się rozwiązywaniem kryminalnych zagadek. Los szybko rzuca go w objęcia kolejnej nierozwiązanej sprawy, która zmusi go do porzucenia swoich naukowych uprzedzeń.

Do Theo bowiem zwraca się ojciec zagonionego przed dziesięciu laty syna. Ignorowany przez władze i policję oraz porzucony przez swoją społeczność, nadal nie stracił nadziei. W profesorze Crayu upatruje szansę na rozwiązanie tej zagadki. Craya natomiast zaskakuje bierność i ogólna znieczulica związana z tym zniknięciem, co oczywiście przekłada się na zainteresowanie z jego strony.

Sprawa z początku wydaje się bardzo trudna, a jedynym śladem są dziecięce rysunki i miejska legenda o człowieku zwanym Zabaweczką. Szybko okazuje się jednak, że to nie jedyne zaginione dziecko w tamtych okolicach. Wychodzi na jaw, że systemy komputerowe, w których Cray pokłada całkowitą ufność, mogą zawieść gdy w grę wchodzą wierzenia, legendy i czarna magia, a marzenia i koszmary mają takie samo znaczenie jak rzeczywistość.
Autor podobnie jak w Naturaliście stawia na element naukowy. Bohater jako biolog komputerowy używa modeli wirtualnych do  określenia, w jak sposób systemy biologiczne reagują na określone kryteria. Jest obeznany z cyfrowym kodem i algorytmami komputerowymi, ale biologia, antropologia i botanika też nie są mu obce. Ma również pewną bardzo przydatną umiejętność. Dostrzega prawidłowości wszędzie tam, gdzie inni widzą chaos. W tym jednak przypadku będzie musiał zestawić swoją wiedzę naukową z elementami irracjonalnymi. Efekt tego ciut lepszy niż w Naturaliście, choć wielu może mu również zarzucić zbyt racjonalnie wątki.

Powiększenie intryguje zestawieniem w obrębie fabuły nauki i magii, co daje ciekawy efekt. Bohater, racjonalnie myślący profesor, miota się w świecie, w którym czasami ciężko coś racjonalnie wytłumaczyć. Podobnie jak w pierwszym tomie nie brakuje nieco przerysowanych elementów i naciąganej miejscami fabuły, ale sama historia jest na tyle wciągająca, że w pewnym momencie mankamenty przestają zupełnie przeszkadzać. Mayne potwierdza, że wie jak dostarczyć czytelnikowi solidną rozrywkę.

Powiększenie
Autor: Andrew Mayne
Cykl: Theo Cray
Wydawnictwo: W.A.B.
Gatunek: thriller, kryminał
Data wydania: 3 kwietnia 2019

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY WYDAWNICTWU W.A.B.:

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.